Makroekonomická prognóza ČBA: Situace v ČR se začne zlepšovat v roce 2013

Nová prognóza České bankovní asociace počítá v letošním roce se stagnací české ekonomiky. Hospodářství by mělo začít růst od druhé poloviny roku 2012 a zejména pak příští rok.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

finance, spoření, peníze, mince, ilustrační foto

finance, spoření, peníze, mince, ilustrační foto | Foto: Free Digital Photos

Podle Pavla Mertlíka, hlavního ekonoma Reiffeisenbank, prognóza ČBA příliš příznivá není.

„Počítáme s tím, že česká ekonomika bude v letošním roce stagnovat, tedy že tempo růstu bude nulové. V příštím roce počítáme, že už bude trošku vyšší: dvě procenta je přesně ten konsenzuální odhad. Ale je třeba říci, že to bude dál především domácí spotřeba a spotřeba vlády, které budou ekonomiku brzdit,“ říká Pavel Mertlík.

Českou ekonomiku tedy brzdí slabá domácí poptávka. Navíc pokles HDP v eurozóně by měl letos dosáhnout 0,4 %, i když Německo jako největší obchodní partner Česka možná v recesi neskončí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O prognóze České bankovní asociace informoval ve Světě o osmé Pavel Mertlík, hlavní ekonom Raiffeisenbank

„Problém pro ekonomiku obecně je, že dál bude poměrně vysoká nezaměstnanost,“ říká Pavel Mertlík a dodává, že logickým důsledkem pak bude malá kupní síla obyvatelstva a jen velmi pomalý růst oborů, které pracují pro domácí trh. Mezi tyto obory se řadí zejména služby či určitá část průmyslu. Ekonomiku však i nadále potáhnou zejména exportně orientované podniky.

„Všechny složky domácí poptávky. To znamená: soukromá spotřeba, vládní spotřeba i tvorba fixního kapitálu by měla mírně klesat. Pokud jde o soukromou spotřebu, ta se samozřejmě váže na vývoj reálných mezd, a přestože čekáme v letošním roce lehké zrychlení růstu nominálních mezd proti loňskému roku, inflace poroste ještě rychleji. To znamená, že disponibilní příjem domácností bude v reálném vyjádření spíše klesat,“ dopnil jeden z autorů prognózy Pavel Sobíšek.

Podle prognózy ČBA bankovnímu sektoru rizika nehrozí. Podle Pavla Mertlíka je bankovní sektor zdravý.

„Produkty, které jsou vázány na zaměstnanost obyvatelstva, budou relativně rizikovější. Ale to je situace, která je i dnes,“ specifikuje Pavel Mertlík oblast, která by v bankovním sektoru mohla být více ohrožena.

Co se týče úvěrů, bude se zřejmě pokračovat v nastalém trendu, kdy i přes hospodářskou recesi zaznamenává bankovní sektor zejména plynulý růst úvěrů obyvatelstvu, zejména hypoték. Problematická oblast, která v současné době zaznamenává velké výkyvy, jsou úvěry podnikům. Zde totiž přímo působí hospodářský cyklus.

„Domníváme se, že dál bez velkých výkyvů poběží úvěrování obyvatelstva, tedy především hypotékami. Tam počítáme, že tempo růstu v letošním roce bude 3,8 procenta, v roce 2013 pak už 4,5 procenta. Co se týče úvěrů podnikům, kde ten růst v posledním roce byl k nule, tak čekáme zrychlení zhruba na 3,3 procenta letos a také 4,5 procenta za rok,“ konkretizuje Pavel Mertlík prognostický odhad.

Podle Pavla Mertlíka se jedná o návrat k normálu, ačkoli čísla se mohou oproti konjunktuře z doby před rokem 2008 zdát malá. „Toto je běžné číslo, které vídáme ve vyspělých zemích,“ uzavírá.

V prognóze České bankovní asociace je samozřejmě zohledněna situace v okolních evropských zemích. Všechna rizika však započtena být nemohou. Prognóza logicky nemůže zohlednit rizika, která se zdají jako malá. Podle Pavla Mertlíka se nepočítá s výraznou recidivou evropské dluhové krize či se zohledňuje, že cena ropy bude v dlouhodobém horizontu spíše mírně klesat.

„Pokud by některá z těchto rizik nastala, tak by ta situace byla podstatně horší,“ uzavírá Pavel Mertlík, hlavní ekonom Raiffeisenbank.

Tomáš Medek, Martina Mašková, Barbora Kreuzerová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme