Malé firmy si stěžují na velké odběratele. Pozdě placené faktury jsou pro mnohé likvidační

I když česká ekonomika posiluje, firmy mají stále problémy s tím, že jejich odběratelé platí pozdě. Potýkají se s tím hlavně ty nejmenší podniky a živnostníci. Pro mnoho z nich jsou pozdě placené faktury až likvidační. Vyplývá to ze společného výzkumu společnosti Intrum Justitia a Komory certifikovaných účetních mezi více než stovkou finančních profesionálů a účetních.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České peníze (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Více než 62 procenta firem letos zkrachovalo kvůli nesplacené pohledávce. To znamená meziroční růst o 27 procentních bodů, popsal průzkum Karol Jurák - výkonný ředitel společnosti Intrum Justitia.

„93 procent oslovených respondentů přiznalo, že mělo v posledních dvanácti měsících problém s úhradou faktur. Na základě specializovaného evropského průzkumu společnosti Intrum Justitia dokonce vyplynulo, že 72 procent oslovených připustilo, že tato zmeškaná faktura jim byla velmi nevhod a 55 procent z nich přiznalo, že šlo o záměrné posunutí plateb ze strany odběratelů,“ řekl Jurák.

Většinou šlo o malé firmy nebo živnostníky. Na ně totiž i při obecně silném růstu ekonomiky dopadá to, že velcí odběratelé čekají se zaplacením.

Malý dodavatel je za zakázku vděčný, nestěžuje si

„Až 87procent respondentů, kteří se potýkají s těmito problémy, jsou OSVČ a mikro podniky s obratem do 40 milionů korun. V zásadě platí: velká korporace se vždycky úvěruje na úkor toho menšího dodavatele. Ten je za ten kontrakt rád, bojí se reputačního rizika, kolikrát si ani nezkontroluje smlouvu jako takovou a nevystupuje proti opožděným úhradám,“ dodal Jurák.

Každá čtvrtá firma připustila, že pokud by jí odběratelé platili včas, mohla by zaměstnat více lidí, než dosud. V Evropské unii platí, že splatnost pohledávek by měla být 30 dní. Pokud se ale odběratel s dodavatelem ve smlouvě domluví na delším období, platí tato dohoda. Většinou si diktuje delší lhůtu odběratel a může to být 60 nebo i 90 dní. I v těchto případech, ale dochází k pozdějším platbám. To může být pro menší podnik velký problém, protože závazky musí platit včas a nemá dostatečný finanční polštář.

Pojištění se vždy nevyplatí

„To může přeneseně třeba u měsíčních plátců DPH znamenat, že třeba nebudou mít včas prostředky, aby odváděl z těch pohledávek v termínu DPH mzdy a odvody státu, sociální a zdravotní pojištění,“ řekl s odvoláním na průzkum předseda Komory certifikovaných účetních Libor Vašek.

K tomu pak naskakují i takzvané vícenáklady - tedy přefinancováni, například nutnost vzít si půjčku a třeba i najmout firmu, která bude pohledávku po odběrateli vymáhat. To podle průzkumu může malou společnost nebo živnostníka přijít v průměru na 100 tisíc korun. Firmy si můžou sjednat pojištění pohledávek, nebo si najmout faktoringovou firmu. To se jim ale zpravidla vyplatí jen v případě větších zakázek.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme