Tržby maloobchodu opět poklesly, už 16 měsíc v řadě. Méně se prodávaly potraviny i další zboží

Meziroční pokles maloobchodních tržeb v Česku v srpnu zrychlil na 2,8 procenta z červencových revidovaných 2,1 procenta. Snížení tržeb proti loňskému srpnu bylo ovlivněno nižším prodejem nepotravinářského zboží a potravin. Tržby obchodníků klesají 16 měsíc v řadě. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání tržby v srpnu klesly o 0,8 procenta.

Praha (Aktualizováno: 9:45 6. 10. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nákupy, ilustrační foto

Méně se prodávaly nepotravinářské zboží i samotné potraviny (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Tržby za nepotravinářské zboží v srpnu meziročně klesly o 4,1 procenta a za potraviny o 3,2 procenta. „Naopak růst tržeb si od letošního března udržel prodej pohonných hmot,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb statistického úřadu Jana Gotvaldová.

Ve druhém prázdninovém měsíci pumpaři utržili o 3,7 procenta víc než loni.

Nižší spotřeba domácností, vyšší výdaje státu. Česká ekonomika v polovině roku meziročně mírně klesla

Číst článek

Tržby ve specializovaných prodejnách s výrobky pro domácnost v srpnu meziročně klesly o 9,3 procenta, v obchodech s oblečením a obuví byly nižší o 8,4 procenta.

Obchodníci s počítačovým a komunikačním zařízením utržili o 7,7 procenta méně, zatímco prodejnám s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím klesly tržby o 2,8 procenta. V obchodech s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci nechali zákazníci meziročně o 1,3 procenta méně peněz.

Naopak růst tržeb ve srovnání s loňským srpnem zaznamenaly drogerie, a to o 4,6 procenta. Internetovým a zásilkovým obchodům tržby stouply o 2,8 procenta.

Tržby z prodeje potravin v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin se meziročně snížily o 3,4 procenta a ve specializovaných prodejnách potravin klesly o více než procento. Nespecializované prodejny s převahou nepotravinářského zboží navýšily tržby o 2,9 procenta.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel stouply ve srovnání s loňským srpnem o 7,3 procenta. Tržby z prodeje motorových vozidel, včetně náhradních dílů, vzrostly o více než osm procent a tržby za jejich opravy o 4,2 procenta. Ve srovnání s červencem vzrostly tržby za prodej a opravy motorových vozidel o 1,2 procenta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme