Maloobchodní tržby klesly meziročně o 6,5 procenta. Daří se hlavně e-shopům a zásilkovým službám

Tržby v maloobchodě v lednu meziročně klesly o 6,5 procenta. Propad tržeb zrychlil, v prosinci po předvánočním otevření obchodů klesly tržby podle revidovaných dat o 0,8 procenta. Proti prosinci měli obchodníci v lednu tržby nižší o 6,6 procenta. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rostly pouze nákupy přes internet a zásilkové služby. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

V lednu prodeje opět ovlivňovala protiepidemická opatření, většina prodejen nepotravinářského zboží nemohla prodávat vůbec nebo v omezené míře. Pokles ale zaznamenaly i prodejny potravin či čerpací stanice. Rostly pouze nákupy přes internet a zásilkové služby.

Průměrná mzda v loňském čtvrtém čtvrtletí vzrostla na 38 525 korun. Ženy si polepšily více než muži

Číst článek

Prodej prostřednictvím internetu si dlouhodobě udržuje vysokou dynamiku růstu, v lednu tržby vzrostly o 34,5 procenta. Naopak prodej v kamenných prodejnách klesl ve všech sortimentních skupinách zboží. Prodejny s oděvy a obuví měly lednové tržby nižší o 74,1 procenta. Prodejcům výrobků pro kulturu, sport a rekreaci klesly tržby o třetinu, v potřebách pro domácnosti o 23,9 procenta a prodejcům s kosmetickými a toaletními výrobky o 11,9 procenta. Prodeje počítačových a komunikačních zařízení byly nižší o 9,6 procenta a farmaceutického a zdravotnického zboží o 6,2 procenta. I prodejny s převahou potravin zaznamenaly pokles tržeb o 3,1 procenta, specializované prodejny potravin o 19,3 procenta.

Tržby za potraviny klesly v lednu meziročně o 2,7 procenta, za nepotravinářské zboží o 8,4 procenta a za pohonné hmoty o 9,8 procenta. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel vzrostly v lednu meziročně o 1,4 procenta.

„V lednu klesly maloobchodní tržby meziročně o 9 %. Pokračoval tak vliv opatření proti šíření koronaviru, kdy většina prodejen nepotravinářského zboží nemohla prodávat vůbec nebo pouze v omezené míře,“ říká Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ.

09:38 – 15. 03. 2021

2

Lednový pokles očištěných tržeb byl nejhlubší za devět měsíců. Loni ho překonal jen duben s více než desetinovým propadem tržeb. Loni v lednu tržby rostly o necelých pět procent. Většina obchodů v Česku se kvůli šíření koronaviru poprvé uzavřela od soboty 14. března. Koncem jara a v létě přišlo uvolnění, na podzim ovšem přišla další vlna šíření nákazy a s ní opětovné omezení. Většina obchodů musela znovu zavřít 22. října, přivítat zákazníky znovu mohly po šesti týdnech 3. prosince. Fungovat mohly všechny prodejny, ale s omezením počtu zákazníků v obchodě a dvoumetrovými rozestupy. Přísnější restrikce opět přišly 27. prosince.

Maloobchodní tržby bez očištění o kalendářní vlivy v lednu meziročně klesly o devět procent. I v tomto pohledu šlo o druhý nejvýraznější pokles za dobu šíření koronaviru v Česku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme