Manažeři švýcarských firem možná přijdou o tučné bonusy. Rozhodne referendum

O osudu platů manažerů společností sídlících ve Švýcarsku se dnes rozhoduje v lidovém hlasování. Švýcaři mohou dát souhlas s posílením práv akcionářů. Ti by pak měli pravomoc rozhodovat o manažerských odměnách a také o takzvaných zlatých padácích. Tedy bonusech, které manažeři dostávají, když firmu opustí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švýcarské franky | Foto: Fotobanka stock.xchng

Průzkumy před hlasování napovídaly, že Švýcaři akcionářům větší slovo v rozhodování o platech manažerů dají. Pokud řeknou voliči v referendu ANO, budou muset firmy obchodované na burze pravidelně informovat akcionáře o platech manažerů.

Rozhodnutím valné hromady akcionářů o manažerských odměnách se bude muset vedení podniku řídit. Držitelé akcií by tak mohli například odhlasovat zrušení zlatých padáků, tedy odměn pro manažery odcházející z firmy.

Švýcarsko zůstává oázou horentních manažerských platů. Omezení bonusů bankéřů chystá také Evropská unie. Už se předběžně dohodla na tom, že odměny manažerů bank nesmějí být vyšší, než jejich platový základ.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme