Marek: Česko by se mělo poučit z polských změn penzijního systému

Polsko by už dnes mohlo rozhodnout o změnách v penzijním systému. Informuje o tom list Dzennik Gazeta Prawna s tím, že vláda hodlá penzijní systém nastavit tak, aby si z něj napříště mohla vzít část financí a s jejich pomocí snížit schodek státního rozpočtu. Něco podobného přitom v podstatě udělal kabinet premiéra Orbána v Maďarsku a sklidil za to ostrou kritiku mezinárodních investorů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varšava - historické náměstí | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Ministryně práce Jolanta Fedak řekla, že vláda zřejmě napříště omezí transfery peněz do soukromých penzijních fondů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O polských změnách v penzijním systému mluvil na Rádiu Česko hlavní ekonom společnosti Patria David Marek

„Je to krok, kterým za krátkodobé vylepšení státních financí Polsko zaplatí zhoršením výhledu pro dlouhodobou stabilitu penzijního systému a veřejných financí. Nicméně si myslí, že to není tak ojedinělý krok. Podobný krok učinilo například Estonsko či Litva,“ uvádí hlavní ekonom společnosti Patria David Marek a pokračuje:

„Polsko bývá často srovnáváno s Maďarskem, maďarský případ je ale jiného kalibru. Tam se jednalo o důležitou systémovou změnu, která zaváněla ohrožením vlastnických práv, jakožto základního kamene tržní ekonomiku. V Polsku jde o parametrickou změnu, která může být diskutována v ekonomických intencích, ale rozhodně nedosahuje takového dopadu, jako maďarské kroky. V Polsku nejde na útok na soukromé vlastnictví.“

„Dnes plyne do fondového pilíře 7,3 procenta mzdy polských zaměstnanců. Po změně by to mělo být o dvě procenta méně. Tím se Polsko dostane z kategorie velmi reformních zemí, co se týče přesměrování peněz z průběžného financování do fondového, do skupiny zemí, které provedly průměrné reformy. Ve střední a východní Evropě obvykle docházelo k přesměrování průměrně čtyř až pěti procent mezd do fondového pilíře. Polsko zvolilo poněkud razantnější cestu a nyní pod tíhou problémů svých vlastních veřejných financí se musí posunout k průměru,“ říká ekonom Marek.

Podle něj to povede k tomu, že penzijní fondy budou mít menší příliv finančních prostředků. Role těchto hráčů na trhu zeslábne. Může se to promítnout i do výkonnosti varšavské burzy.

Poučení pro Česko

Česko chystá penzijní reformu. Ta počítá i s tím, že se soukromé fondy budou starat o část peněz, které dosud spravoval výhradně stát. Poučení z maďarských i polských kroků je podle Marka několikeré:

„Je potřeba dát do pořádku státní finance tak, aby pod jejich tíhou nedocházelo ke změnám v důchodovém systému. Důchodový systém je potřeba plánovat na desítky let dopředu a není dobré hýbat s jeho parametry z roku na rok. Na příkladu Polska se ukazuje, že zatímco penzijní systém byl reformován správně, zbytek veřejných financí je v žalostném stavu.

Roman Chlupatý, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme