Antimonopolní úřad udělil řetězci Makro pokutu 83 milionů korun. Měl zneužít tržní síly

Obchodní řetězec Makro Cash & Carry dostal od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pokutu 83,1 milionu korun za porušení zákona o významné tržní síle. Rozhodnutí není pravomocné a lze proti němu podat rozklad, informoval úřad v tiskové zprávě. Podle něj zneužíval své síly při jednání s dodavateli. Společnost s pokutou zásadně nesouhlasí a podnikne další právní kroky, sdělila Radiožurnálu mluvčí řetězce Romana Nýdrle.

Praha (Aktualizováno: 11:54 15. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antimonopolní úřad uvedl, že dodavatelé při jednáních s řetězcem Makro často nemohli ovlivnit obsah smlouvy | Zdroj: Profimedia

„Společnost Makro Cash & Carry zásadně nesouhlasí a podnikne další právní kroky. Rozhodnutí není pravomocné,“ řekla Radiožurnálu mluvčí řetězce Romana Nýdrle.

Úřad současně potrestal firmu Metro International AG pokutou 316 000 korun. Obě společnosti jako nákupní aliance porušily zákon při prodeji zemědělských a potravinářských produktů.

Autorský svaz Intergram musí zaplatit pokutu 20 milionů. Účtoval hotelům poplatky z prázdných pokojů

Číst článek

„Společnosti sjednávaly se svými dodavateli smluvní podmínky, které vytvářely výraznou nerovnováhu v právech a povinnostech dodavatelů jakožto slabší smluvní strany. Dodavatelé společnosti Makro se nacházeli ve výrazné informační asymetrii, v jejímž důsledku byli nuceni uzavřít smlouvu o poskytování účetních služeb se společností Metro,“ uvedl úřad s tím, že toto chování se datovalo od října 2016 do února 2020. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zjistil takové chování vůči pěti stovkám dodavatelů.

Smluvní podmínky byly jednostranně nevýhodné, dodavatelé si nemohli vybrat, zda služby firmy Metro chtějí využívat, nebo ne, a nemohli ani ovlivnit obsah smlouvy. Firma Metro navíc dostávala ze stejně vymezené účetní služby různě vysokou odměnu v podobě procentuální sazby z každé fakturované částky za prodej potravin do sítě Makro. Nevýhodné podmínky nebyly nijak kompenzovány.

Minulé postihy

Antimonopolní úřad kromě pokuty oběma společnostem nařídil, aby po nabytí právní moci informovaly své dodavatele o rozhodnutí úřadu a vybavily je popisem systému centrálního účtování a umožnily jim výběr dílčích účetních služeb.

Antimonopolní úřad potrestal elektromontážní firmy pokutami za 34 milionů. Koordinovaly účast v tendrech

Číst článek

Nejde o první takto vysokou pokutu, kterou Úřad pro ochranu hospodářské soutěže Makru uložil. V roce 2019 musel řetězec zaplatit pokutu 46,56 milionu korun za to, že v letech 2016 až 2018 ve smlouvách zavazoval dodavatele k tomu, aby využívali jeho logistické a marketingové služby například k rezervaci prodejního prostoru. Makro tehdy využilo takzvané procedury narovnání, s úřadem spolupracovalo a výsledná pokuta mu byla snížena o 20 procent.

Pokuty za zneužívání významné tržní síly se obvykle pohybují v milionech. Obvykle jde o různé formy zalistovacích poplatků ve smlouvách s dodavateli, které se vydávají za různé služby, které ale dodavatel většinou nepotřebuje využívat. V únoru 2019 uložil úřad pokutu 164 milionů korun řetězcům Billa a Penny Market ze skupiny Rewe právě za takový postup.

Eliška Radinová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme