Potůček: Zvýšení důchodů provází zvrácený mechanismus. Senioři s nižšími důchody by měli dostat více

Vláda Andreje Babiše (ANO) usiluje o to, aby od příštího roku došlo k citelným změnám ve vyplácení důchodů. Novela zákona by od ledna 2019 zajistila důchodcům v průměru o 918 korun vyšší penze, alespoň tak to spočítala ministryně práce v demisi Jaroslava Němcová z hnutí ANO. Přestože na politické scéně nenajdete stranu, která by byla proti růstu důchodů, opozice se ptá, kde se vezmou peníze na chystané zvýšení?

Interview Plus Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle profesora Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a bývalého předsedy vládní komise pro důchodovou reformu Martina Potůčka, který byl ve středu hostem pořadu Interview Plus, české důchody zasluhují zvýšit. „Nevítám ale způsob, kterým se tak má učinit,” říká.

Hlavním problémem novely je podle Potůčka fakt, že ti, kdo už mají vyšší penze, by dostali ještě víc, a ti, kteří pobírají nízký důchod, dostanou málo.

„Po léta tu funguje podle mého názoru zvrácený mechanismus, že ti, kterým byly před 15 nebo 20 lety vypočítány nízké důchody, dostávají na valorizaci desetikoruny až stokoruny, zatímco ti, kteří nastartovali svoji důchodovou kariéru s nadprůměrnými důchody, těm se rok od roku valorizuje výrazně více, řekněme v řádu stokorun až tisícikorun,” vysvětluje. 

Našli jsme peníze

Ústavní soud vyřkl verdikt, že je český systém příliš rovnostářský a měl by více zohledňovat, kolik peněz člověk v aktivním věku do systému odvedl. „Rozhodnutí Ústavního soudu se netýká způsobu, jakým jsou stávající důchody valorizovány, ale toho, jakým způsobem jsou vypočítávány,” připomíná Potůček. 

Sněmovna podpořila vládní změny v důchodech. Lidé nad 85 let by měsíčně dostali o tisíc korun více

Číst článek

Jedenáct miliard korun navíc by se podle Potůčka dalo do valorizace důchodů dát mnohem efektivněji.

„Náš minimální důchod jsou necelé čtyři tisíce korun. Velmi urgentní, pokud se miliardy někde najdou, by bylo investovat je tak, aby těm, kteří léta dostávali méně valorizované důchody, než by bylo odpovědné a zasloužené, bylo přidáváno více než těm, kteří už jsou nad průměrnou hladinou,” myslí si bývalý předseda vládní komise pro důchodovou reformu, který si je jistý, že vládní návrh zvýší rozdíly mezi bohatšími a chudými důchodci.

Kde na zvýšení důchodů vzít peníze? „Líbí se mi formulace, kterou pan premiér v demisi říká poměrně často, a ta zní: ‚Našli jsme ve státním rozpočtu peníze.‘ V tomto případě se tu rozpouští jakási rezerva. Z hlediska rozhodování si nejsem vůbec jist, jestli by se ty miliardy neměly použít spíše na zvýšení kapacit mateřských školek nebo jako investice do dopravní infrastruktury,” odpovídá Potůček.

Jan Bumba, Vít Svoboda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme