Massachusetts bude žalovat banky kvůli konfiskacím nesplácených hypoték

Americký stát Massachusetts viní velké americké banky z nelegálních a klamavých praktik při jednání s majiteli nesplácených hypoték, kvůli kterým přišlo podle generální prokurátorky Marthy Coakley jen v Massachusets o střechu nad hlavou 45.000 lidí. Výše škody, kterou jejich jménem stát bude žádat, není zatím určena. Jak ale prokurátorka dodala, bude vysoká. Navíc soud může přispět k další erozi důvěry ve velké banky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boston | Foto: Corel GALLERY

Banky jisté pochybení při záborech domů neplatičů hypoték přiznaly. Během diskuzí o nápravě ale nebyly vstřícné.

„Hlavní strategií bank bylo to, aby došlo k mimosoudnímu vyrovnání se všemi státy současně. Bylo by to méně komplikované a rychlejší. Dostalo by se tomu menší negativní publicity než v případě jednotlivých soudních sporů,“ říká analytik makléřské společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o osmé byl analytik makléřské společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka

Náklady ze soudních sporů budou vysoké. Ve Spojených státech je nyní silná veřejná poptávka po exemplárním potrestání bank, které mají stále stigma z toho, že způsobily finanční krizi.

„Hlavní problém vidím v erozi, důvěře, pověsti bank a z hlediska byznysu nepochybně i v tom, že si do budoucna budou muset dávat na podobné případy pozor,“ říká Hatlapatka.

Kriticky se k chování bank staví i známá hackerská skupina Anonymous, která včera oznámila operaci Robin Hood - z velkých bank ukradne peníze a rozdá je charitám.

„Novodobí ‚Robinové Hoodové‘ musí dobře vědět, že peníze v bankách patří z velké části obyčejných lidem a krádež je vždy krádeží, ať má jakékoli ušlechtilé pohnutky,“ dodává Hatlapatka.

Roman Chlupatý, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme