Matyáš: Čísla statistiků o stavební výrobě jsou falešná

Domácí průmysl nadále oslabuje, stavebnictví si naopak drží nepatrný růst. Potvrzují to nejnovější data Českého statistického úřadu, podle kterých průmyslová výroba v červnu meziročně poklesla o 12,2 procenta zatímco stavební výroba byla o 0,1 procenta vyšší. UVNITŘ ČLÁNKU: AUDIO

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na stavbě (ilustrační foto) | Foto: Honza Ptáček

Jak ze závěrů šetření statistického úřadu také vyplývá, v obou sektorech se objevují známky oživení. To potvrzuje zejména meziměsíční srovnání: průmyslová produkce byla v porovnání s květnem v červnu vyšší o 2,9 procenta a stavební výroba o jedno procento.

Suchá řeč červnových statistik ale skutečnou situaci firem nevystihuje, upozornil ve vysílání Rádia Česko prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš a údaje označil za falešné:

"Já musím konstatovat, že (čísla) neodpovídají absolutně, protože je potřeba si uvědomit, že statistika se nám posunula v sledování firem od 50 pracovníků nahoru. Je potřeba si uvědomit, že ve stavebnictví z celkového počtu cca 2400 firem je těch 50 a více pouze třetina - 736 přesně."

Matyáš zdůraznil, že největší problémy jsou právě u firem do 50, respektive 49 pracovníků. Popřel také, že by docházelo k obratu k lepšímu.

"Určitě nedochází. Odrážení ve stavební výrobě ode dna beru hodně na lehkou váhu, protože skutečnost taková není. Z průzkumů, které jsme dělali u naší členské základny, vidíme, že propad by měl být v letošním roce asi kolem 6,5 procent. V určitých aktualizacích, tedy optimisticko-realistické variantě, odhadujeme propad asi osm procent," doplnil pro Rádio Česko Matyáš.

POSLECHNĚTE SI CELÝ ROZHOVOR V MP3:

Přehrát

00:00 / 00:00

Domácí průmysl nadále oslabuje, stavebnictví si naopak drží nepatrný růst, potvrzují data ČSÚ. Diskutujeme s analytikem Svazu průmyslu a dopravy Oldřichem Körnerem a prezidentem Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václavem Matyášem.

Marián Vojtek, Roman Chlupatý, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme