České včely loni vyprodukovaly nejméně medu za poslední čtyři roky. Jeho produkce klesla pod 9000 tun

Medu se loni v tuzemsku podle údajů Českého statistického úřadu vyprodukovalo nejméně za poslední čtyři roky. Meziročně klesla produkce o čtyři procenta. Poprvé od roku 2014 klesla pod 9000 tun. Podle předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmily Machové loňský rok nebyl špatný, na produkci se ale podepsalo sucho. Jednatel firmy Medokomerc Milan Špaček doplnil, že byl nedostatek tmavého medovicového medu.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Med (ilustrační foto)

Med (ilustrační foto) | Foto: PollyDot | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Na začátku loňského roku bylo podle Machové nevýhodné, že nastoupilo jaro a potom se znovu ochladilo. „Nám se pohybuje výnos medu kolem osmi až deseti tisíc tun ročně, my jsme se umístili v tomto rozpětí, takže úplně špatný rok to nebyl,“ dodala.

Navíc podle ní byl akátový nebo lipový med. „To dlouhé roky nebylo, já bych loňský rok nezatracovala,“ dodala.

Více medu a delší život. Včelám může pomoci zelená řasa chlorella, zjistili náhodou čeští vědci

Číst článek

Podle Špačka se loni v Česku nejvíc vyráběl řepkový a květový med. „Bylo to dáno překotným nástupem jara, kdy vše vykvetlo v podstatě najednou. Například medu tmavého, medovicového, bylo loni doslova mizivé množství,“ dodal. Podle něj je kvalita českého medu vysoká. Firma loni začala nabízet díky velkému množství řepkového medu novinku – jednodruhový řepkový pastovaný med.

Podle dokumentu, který v roce 2016 schválila vláda, by mělo být v Česku ideálně kolem 750 tisíc včelstev. Loni jich podle statistického úřadu bylo 632 tisíc. Naprostá většina chovatelů u nás je zájmová. Těch profesionálních, chovající nad 150 včelstev, je kolem stovky.

Podle posledních dat se předloni meziročně zvýšila spotřeba medu v České republice o 6,7 procenta na jeden kilogram. Cena medu se na obchodních pultech loni dostala pod 200 korun za kilogram pouze v září. Nejvyšší byla v lednu, kdy za něj lidé, kteří ho kupují v obchodech, platili 211 korun. Zbylá živočišná produkce jako vejce, mléko nebo maso naopak plynule stoupá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme