Med od českých včelařů letos podraží, a to až o třicet korun za kilogram. Poptávka je přitom vyšší

Medu je letos nedostatek. Někteří včelaři mluví o nejhorší sezóně za poslední půlstoletí. Za malé snůšky medu může hlavně počasí. Kvůli chladnému a deštivému jaru totiž včely nemohly létat a chyběla jim potrava. Na vině je ale taky kůrovcová kalamita a nemoci, které na některých místech republiky včelstva likvidují.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Včelař

V některých regionech pak chovatelé bojují s včelím morem. Ještě větším problém jsou ale právě roztoči a infekční onemocnění varroázou, které včely decimuje. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„V našem regionu to nebyla úplně tragédie, ale co se přátelíme s různými jinými organizacemi a včelaři, tak některý včelaři jsou na tom opravdu bídně. Co včelař může nabídnout zákazníkovi, jsou medy květové, což jsou v podstatě ty první medy. Je to snůška nějakých jabloní, trnek, švestek. Jednodruhový med sehnat je unikum,“ říká včelař Josef Bureš.

Stejně tak bude chybět lesní – tedy medovicový med. Poptávka je totiž podle Bureše mnohem větší než loni. S příchodem podzimu se ještě zvětšuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž o letošním nedostatku medu.

„Lidi na to víc a víc slyšej a med berou. Kdo má nějakého včelaře a nemá med, tak se obrací na někoho jiného, kde najde, a kdybych to tak shrnul, tak poptávka je opravdu tak o 30 procent větší. V tuhle chvíli mám obavy, aby mi vydržely do Vánoc,“ dodává.

Nejen chladné počasí, ale i nemoci jsou důvodem menší výtoče medu. Třeba s Karlem Hýlem ze Staré Vsi nad Ondřejnicí jsme natáčeli letos na jaře, kdy přišel o všechna včelstva. Ještě loni jich měl přitom víc než dvacet.

„Prostě mi včely uletěly. Je to přirozená vlastnost včel, že na sklonku jejich života uletí z úlu umřít ven. Tak jsem vzorek včel poslal do výzkumného ústavu a bylo mi sděleno, že vzorek včel je napaden virem akutní obrny,“ říká Karel Hýl.

V některých regionech pak chovatelé bojují s včelím morem. Ještě větším problém jsou ale právě roztoči a infekční onemocnění varroázou, které včely decimuje.

„Po zazimování včelstev v loňském roce docházelo k úhynům včelstev na varroázu. Uvádí se, že došlo ke snížení stavu včelstev o 20 %, což je asi 130 tisíc včelstev a letos je situace obdobná,“ dodává předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmila Machová.

Nejhorší za 50 let

Podle průzkumu Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci poslední zimu nepřežila zhruba pětina včelstev v Česku, což je nejvíc od roku 2013. A kvůli nedostatku medu a zároveň větší poptávce roste i cena. Zákazníci si tak za kilovou sklenici medu letos připlatí.

Letošní zimu v Česku nepřežila pětina včelstev. To je nejvíc od začátku jejich monitorování

Číst článek

„Letošní včelařská je nejen horší než loni, ale pamětníci hovoří o nejhorší sezóně za posledních 50 let. Podle informací, které mám, jsou na tom špatně i na Slovensku a i v dalších okolních zemích.  Ke zdražení podle mého dojde, předpokládám o 10 až 30 korun za kilogram medu,“ doplňuje Machová.

Někteří včelaři ale zdražují ještě výrazněji. To je i případ Jiřího Mohelníka z Valašského Meziříčí.

„Po několika letech, kdy jsem cenu medu neměnil, jsem letos zdražil, a to o 15 až 20 procent. Letošní sezóna opravdu patřila mezi ty nejhorší. Nejméně asi bylo medu medovicového. Zákazníci si tedy budou muset zvyknout, že tento med bude vzácnější a tím pádem i dražší,“ upozorňuje Jiří Mohelník.

Sklenice květového medu tak letos vyjde v průměru na 170 korun, ceny lesního medu se šplhají až ke 250 korunám. Spotřeba medu přitom v Česku roste. Za posledních deset let na dvojnásobek. Každý tak podle Českého statistického úřadu sní ročně v průměru jeden kilogram medu.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme