Medu bude letos méně, jeho ceny porostou

Medu bude letos méně než v předchozích letech. Musíme se tedy připravit na to, že nejspíš i povyskočí jeho cena. V tomto nepříznivém odhadu letošní produkce se shodují velcí i drobní chovatelé včel v Česku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Včelaření | Foto: Fotobanka stock.xchng

Miloslav Peroutka z Českého svazu včelařů ve vysílání Radiožurnálu řekl, že za slabou produkci medu může především deštivé počasí v květnu, kdy se sklízí takzvaný květový med.

Přehrát

00:00 / 00:00

Medu bude letos méně. Důvody vysvětlil v Odpoledním Radiožurnálu Miloslav Peroutka z Českého svazu včelařů

“Celá snůška květového medu selhala, kromě severozápadních Čech na celém území, a zůstala jenom druhá snůška, lesní. Ale i v oblastech, které byly hodně postiženy, to znamená Morava a východní Čechy, ani les včelařům mnoho nepomohl,“ uvedl Peroutka.

Situaci podle něj nezachrání ani současné slunečné dny. “Nezáleží to jenom na počasí, ale i na zdroji medu. Pokud se medovice v lese neobjeví na stromech, tak může být i krásné počasí a včely nemají co do úlu nosit,“ doplnil Peroutka.

Na našem trhu jsou k dostání různé druhy medu z různých koutů světa, například z Číny nebo z Argentiny. Miroslav Peroutka ovšem připomněl, že český med má své přednosti.

“V České republice neléčíme většinu nemocí, hlavně mor včelího plodu, my včelstva likvidujeme, čili v první řadě včelí produkty neobsahují zbytky léků jako v některých zemích. Dále naše příroda je pestrá, čili i med není jednodruhový a chuťově je velmi bohatý,“ vysvětlil.

Martin Hromádka, Martin Mašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme