Medu je letos dostatek. Cena by měla zůstat stejná

Letošní rok je pro včelaře příznivý. Ti hlásí, že medu je dostatek a jeho cena by se neměla měnit. Především je více medu světlého květového. Za dobrou úrodu může hlavně počasí, řekl Radiožurnálu Miloslav Peroutka z Českého svazu včelařů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Včely | Foto: Stock.xchng

„Včelaři už mají většinu úrody sklizenou. Nejsou to spekulace, letošní rok byl opravdu dobrý. Medu je dostatek. Letos je více světlého květového medu. Méně je medu lesního. Úroda je lepší. A to hlavně díky počasí, které posloužilo v období květu ovocných stromů a lesních dřevin,“ vysvětlil Peroutka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miloslav Peroutka z Českého svazu včelařů v odpoledních Ozvěnách dne.

Cena medu by se podle něj neměla nijak měnit. Zlevňovat ale přesto asi nebude. „To není věc včelařů, ale obchodníků. Takže to nedokážu říct. Je možné, že se letošní lepší úroda medu zhodnotí tím, že se vyveze. Medu pak u nás zůstane tak akorát a jeho cena se měnit nebude,“ podotkl Peroutka.

Přímo u včelařů se cena za jeden kilogram medu pohybuje od 100 do 120 korun. „Záleží na tom, jestli je med nektarový, nebo lesní. U nás je obliba tmavých medů převládá. Protože ho je méně, může být i jeho cena vyšší,“ poznamenal Miloslav Peroutka.

Kvalitní med se pak podle něj pozná například už podle konzistence. „Že není řídký, ale je správně hustý. Můžeme to posoudit třeba podle toho, že 1 litr medu váží 1,4 kilogramů,“ poradil Peroutka s tím, že kvalitní med se dá poznat i podle barvy. „Exotické barvy u nás nejsou obvyklé,“ uzavřel.

Veronika Sedláčková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme