Boj s menstruační chudobou. Státní hmotné rezervy nakoupily šest milionů hygienických vložek

Šest milionů menstruačních vložek dodá státu firma TZMO Czech Republic, s nejnižší cenou 94 haléřů bez DPH za kus zvítězila ve výběrovém řízení. Informoval o tom předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Třetinu dodávky obdrží do konce listopadu potravinové banky.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Menstruační vložka (ilustrační fotografie)

Menstruační vložka (ilustrační fotografie) | Zdroj: Profimedia

Do výběrového řízení, které SSHR vypsala letos v létě, se přihlásili dva zájemci. Vítězná firma nabídla levnější cenu. SSHR za celou dodávku zaplatí 5,64 milionu korun bez DPH, původně SSHR odhadovala cenu asi o čtyři miliony vyšší.

Schillerová chce zlevnit vložky a tampony. Navrhne novelu o snížení daně z 21 na 10 procent

Číst článek

„V tuto chvíli pracujeme na smlouvě s potravinovými bankami, protože ty od nás na konci listopadu obdrží dva miliony kusů těchto jednorázových hygienických vložek bezplatně, a to v rámci boje s menstruační chudobou. Další čtyři miliony kusů pak budou do konce roku dodány do našich skladů,“ řekl Švagr.

Vložky nově v rezervách

Dosud hygienické vložky v nouzových zásobách nebyly. O zařazení těchto výrobků do státních rezerv rozhodla v květnu vláda, která na návrh ministerstva financí uložila SSHR do konce roku 2023 pořídit do strategických zásob státu deset milionů kusů dámských menstruačních vložek.

Menstruační vložky budou ve státních rezervách udržovány ve skladech pro případ živelních, válečných či jiných katastrof a krizí. Plánovaný počet deset milionů by měl podle ministerstva financí v případě mimořádného krizového stavu pokrýt až pětidenní absolutní výpadek této komodity.

Podle dřívějšího vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) je menstruační chudoba problémem, který se v Česku týká asi 70 tisíc žen.

Navrhovaný postup podle ministerstva navazuje na současný trend patrný v řadě vyspělých zemí, jako jsou například Nový Zéland, Irsko nebo Velká Británie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme