Schillerová chce zlevnit vložky a tampony. Navrhne novelu o snížení daně z 21 na 10 procent

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na menstruační pomůcky. V úterý to uvedl server Blesk.cz. Vložky, tampony a další pomůcky by se podle návrhu ministryně přesunuly ze základní sazby DPH 21 procent do druhé snížené sazby deset procent. Tato sazba nyní platí třeba na léky či dětskou výživu. Ministerstvo odhaduje náklady na snížení DPH pro menstruační pomůcky na 300 milionů korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ještě loni bylo ministerstvo financí proti změně DPH u menstruačních pomůcek | Zdroj: Profimedia

O zvýšení dostupnosti menstruačních pomůcek požádal Schillerovou premiér Andrej Babiš (ANO) v reakci na rozhodnutí Skotska, které poskytne všem menstruační pomůcky bezplatně. Minulý týden na twitteru Babiš uvedl, že u příjmově nejslabších by byl podobný krok možný i v Česku. Skotsko, které má zhruba o polovinu méně obyvatel než Česko, odhadlo náklady na bezplatné poskytnutí menstruačních pomůcek na 9,7 milionu liber ročně (asi 285 milionů korun).

Skotský nový zákon zavádí právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Země tak bojuje proti takzvané menstruační chudobě, kdy si ženy nemohou dovolit koupit každý měsíc menstruační pomůcky, která podle charitativních organizacích výrazně vzrostla během pandemie koronaviru. 

Změnu DPH chce Schillerová podle Blesku prosadit prostřednictvím pozměňovacího návrhu k novele zákona o DPH, která narovnává podmínky u dodání zboží ze zahraničí. Novelu právě projednává sněmovna. Menstruační pomůcky by tak mohly být levnější asi od jara příštího roku.

‚Krok k ukončení stigmatizace.’ Skotsko jako první umožní zdarma přístup k menstruačním potřebám

Číst článek

„Díky tomu, že na trhu s dámskými hygienickými potřebami panuje velká konkurence, očekávám, že snížení DPH zákaznice ve svých peněženkách skutečně pocítí,“ řekla serveru ministryně. „Zejména domácnostem s nižšími příjmy by toto snížení daní mohlo v současné ekonomické situaci citelně pomoci,“ dodala.

Ještě loni bylo ministerstvo financí podle Blesku proti změně DPH u menstruačních pomůcek. „Snahou je využívat výjimky ze základních pravidel systému DPH co nejméně a jen v odůvodněných případech tak, aby byl celý systém DPH co možná nejtransparentnější a co nejméně komplikovaný. Podobný návrh rovněž není součástí programového prohlášení vlády ČR,“ řekla Blesku loni Šárka Šmolíková z odboru komunikace ministerstva financí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme