Mercedes Benz jako třetí automobilka otevřel továrnu v Maďarsku

Maďarsko se postupně dostává mezi evropské automobilové lídry. Samo sice nevyrábí žádnou značku, ale v Kecskemétu dnes otevřeli už třetí továrnu renomované automobilky. Vedle Audi a Opelu přišel také Mercedes Benz. Jde o největší zahraniční investici v historii země ve výši jedné miliardy eur.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová továrna automobilky Mercedes Benz v maďarském Kecskemétu | Zdroj: Reuters

Podle analytika ČSOB Jana Čermáka může být v současné době Maďarsko pro automobilový průmysl atraktivní jak svou polohou, tak i pokud jde o cenu práce, kdy pracovní náklady zde jsou pětkrát nižší než v Německu.

„Současná maďarská vláda nejde příliš na ruku zahraničním investorům. Spíše jsme viděli přesný opak, kdy Orbánova vláda speciálně zdanila některé sektory, které byly prakticky výhradně v rukou zahraničních subjektů,“ řekl Jan Čermák.

Nejprve to podle něj byly banky, následovaly telekomunikace, energetické firmy a velké retailové řetězce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik ČSOB Jan Čermák mluví o otevření automobilky Mercedes Benz v Maďarsku ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

„Naopak ostatní sektory v podstatě nedostaly nějaké speciální pobídky, ale podstatné pro ně je velice nízké zdanění jednak práce, a také korporátní daň byla pro firmy výrazně snížena,“ uvedl analytik.

Sázka na automobilový průmysl je určitě lákavá, ale právě tento obor dokáže v době krize pořádně zamávat s národní ekonomikou.

Pokud jde o oborovou skladbu zahraničních investic v Maďarsku, je podle Jana Čermáka podobná jako v České republice nebo na Slovensku.

„Snad jediný rozdíl mezi námi a Maďarskem je v tom, že Maďarsko v minulosti prožívalo odliv přímých zahraničních investic. Maďaři nakupovali v zahraničí firmy a investovali i do zahraničí,“ řekl analytik.

Investice zahraničních automobilek podle jeho slov určitě velmi podpoří maďarskou ekonomiku.

Eva Presová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme