Merkelová chce eurozónu zachránit za každou cenu

Německý spolkový sněm začal včera jednat o záchranném mechanismu Evropské unie, který má zabránit tomu, aby se další země dostaly do situace zadluženého Řecka. Rozruch hned v úvodu debaty způsobila kancléřka Angela Merkelová, která prohlásila, že Berlín je připraven činit i jednostranné kroky, protože euro je podle ní v nebezpečí. Merkelová tím vyděsila finanční trhy a ještě hlouběji srazila kurz eura.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová

Angela Merkelová | Foto: Jiří Hošek

Německo chce usilovat o zpřísnění pravidel pro fungování společné měny. Podle listu Handelsblat chtějí Němci například zastavit přísun evropských dotací pro ty země, které nedokáží dát svoje rozpočty do pořádku.

Němci se chtějí připravit také na možný státní bankrot některé země platící eurem. Takový stát by se podle Handelsblattu stal de facto evropským protektorátem: řízení jeho veřejných financí by převzaly různé evropské instituce.

Podle experta na mezinárodní politiku a hospodářství Petra Robejška jdou německé návrhy správným směrem a měly se udělat už dávno: „To, co teď Merkelová dělá, je pokus zachránit situaci v absolutní nouzi. Protože to byla právě ona, která měla možnost toto téma odstavit mnohem dřív jako představitelka nejsilnější země eurozóny a neudělala to.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Výroky kancléřky Angely Merkelové k budoucnosti eurozóny na Rádiu Česko okomentoval expertem na mezinárodní politiku a hospodářství Petr Robejšek.

Dokument obsahuje také návrh na přepracování Evropského paktu stability. U zemí, které poruší pakt stability, dokument požaduje zavedení okamžitých a efektivních sankcí. Jenže právě EU na hříšníky prozatím moc přísná nebyla.

To eurozóně vyčítá i Robejšek: „Vrozená chyba eurozóny byla, že to byla svrchovaně politická a ekonomicky nedomyšlená akce, která vždycky počítala s tím, že se politicky nějak dohodneme. Teď se eurozóny nachází v situaci, kdy jí nezbývá nic jiného než respektovat čísla.“

Němci budou jednat i bez podpory EU

Merkelová také uvedla, že pro změny finanční regulace hledá podporu EU a dalších subjektů na mezinárodní scéně, ale že pokud to bude nezbytné, bude Německo jednat samo za sebe. I tento krok kancléřky hodnotí expertem na mezinárodní politiku pozitivně.

„Ne protože by to byla ta nejatraktivnější alternativa pro Německo a evropskou politiku, ale z jednoduchého důvodu - nezbývá nic jiného. Možnost, kterou favorizují jiné státy v čele s Francií, spočívá v tom, že eurozóny se změní v jakýsi transferační spolek, ve kterém bohatší budou subvencovat chudší, kteří nejsou schopni ani ochotni zvyšovat svoji konkurenceschopnost,“ popisuje rozpor v pohledu na budoucnost eurozńy Robejšek.

S některými body plánu souhlasí Francie. Její ministryně financí Christine Lagardeová ale otevřeně polemizuje s Merkelovou. Podle Paříže euro ohroženo není: "Němci v Unii vyvolali doslova šok, když bez konzultace s ostatními zakázali některé spekulativní obchody na burze.“

Lenka Buriánková, Ondřej Houska, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme