Mexický záliv odhalil ohromné naleziště ropy

Americká ropná společnost Chevron potvrdila nález ohromného naleziště ropy v Mexickém zálivu u břehů Texasu a Louisiany. Odborníci odhadují, že toto ložisko zajistí víc než polovinu ropných rezerv Spojených států. Nález bude mít pozitivní dopad i na cenu benzinu v Evropě

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ropná plošina | Foto: Gaffney Kroese Supply Corp.

Objev ložiska ropy jsou pro USA velmi důležité nejenom ekonomicky. Jde také o významnou pomoc pro celkovou strategii administrativy prezidenta George Bushe zajistit nezávislost Ameriky na dovozu ropy z Blízkého východu a dalších nestabilních oblastí světa.

Testy Chevronu už potvrdily, že ropa je kvalitní a dostupná. Naleziště se nachází asi 280 kilometrů od amerických břehů. Těžba zajistí velké zakázky i pro americké strojírenství. Těžební plošiny budou stát ve vodách hlubokých asi dva kilometry a vrty půjdou do hloubky šest kilometrů v nadloží. Jde o největší objev ropy v Americe od otevření aljašského ropovodu v roce 1977.

Akcie amerického Chevronu a dalších partnerských společností okamžitě stouply. Přestože se ropa z nových nalezišť ve vodách u Texasu a Louisiany začne těžit až za několik let, její objev ovlivnil už teď ceny této suroviny na amerických burzách. Cena surové ropy typu "light crude" například klesla v New Yorku o 69 centů na 68,50 amerického dolaru za barel.

Americká vláda podporuje finančně hledání nových nalezišť ropy, ale ještě více teď podporuje vývoj alternativních zdrojů paliv. V Americe roste výroba umělého benzínu z uhlí, který je kvalitnější než produkty z ropy a který už se běžně míchá do standardního benzínu na hlavně na americkém Středozápadě. Velké investice plynou i do vývoje alternativních palivových článků.

Alexandr Pícha, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme