Mexiko ratifikovalo smlouvu o volném obchodu s USA a Kanadou, má nahradit dohodu NAFTA

Mexický Senát ve středu ratifikoval novou smlouvu o volném obchodu se Spojenými státy a Kanadou, která má nahradit Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA). Mexiko se tak stalo první zemí, která smlouvu schválila.

Mexiko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novými pravidly se bude řídit obchod mezi těmito třemi zeměmi v objemu jednoho bilionu dolarů (23 bilionů Kč). (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Dohodu USA-Mexiko-Kanada, zvanou podle začátečních písmen USMCA, musejí nyní schválit ještě zákonodárci v dalších dvou zemích. V platnost by měla vstoupit 1. ledna 2020.

Smlouvu NAFTA nahradila USMCA. Lídři USA, Mexika a Kanady slavnostně podepsali novou obchodní dohodu

Číst článek

USMCA je komplexní dohodou, která má 34 kapitol a množství dalších příloh a doplňků týkajících se podrobností nových pravidel. Ovlivní mnoho odvětví, včetně těžby ropy a plynu, automobilového průmyslu, zemědělství, textilu a oděvů či prodeje alkoholických nápojů. Jejími pravidly se bude řídit obchod mezi těmito třemi zeměmi v objemu jednoho bilionu dolarů (23 bilionů Kč).

Za „velmi dobrou zprávu“ označil ratifikaci smlouvy mexický prezident Andrés Manuel López Obrador. „Znamená to zahraniční investice v Mexiku, znamená to pracovní místa v Mexiku,“ prohlásil prezident. Podle mexického ministerstva hospodářství schválením dohody „Mexiko vysílá jasný signál, že má zájem na otevřené ekonomice a na prohlubování ekonomické integrace v regionu.“

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme