Mezinárodní měnový fond radí kontrolovat fúze bank

Ve Washingtonu končí jarní zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Ministři financí 11 průmyslových zemí se dohodli na urychlení spolupráce při konsolidaci finančních institucí. Tu chtějí prosazovat bez ohledu na hranice jednotlivých států. Shodli se také na tom, že je třeba podrobit finanční instituce důkladnějšímu dohledu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Představitelé nejvyspělejších zemí se totiž obávají bankovních megafúzí. Zástupci skupiny G7 + Belgie, Nizozemí, Švýcarska a Švédska vyzvali antimonopolní orgány v Evropě i ve Spojených státech, aby bedlivě zkoumaly nadnárodní fúze velkých bank a vyměňovali si o nich informace.

Účastníci fóra jednali mimo jiné o evropské měně. Analytici totiž upozorňují na bezprostřední pokles Eura, pokud by Evropská centrální banka snížila úrokové sazby. Poradce výkonného ředitele MMF Jiří Jonáš ale tvrdí, že euro například v minulých týdnech oslabilo právě v reakci na to, že Evropská centrální banka úrokové sazby nesnížila. Trhy si to totiž vyložily jako signál, že evropská ekonomika zpomalí.

Stejné fórum hostila loni Praha. Kam se světová ekonomika za tu dobu posunula, ptal se Český rozhlas poradce výkonného ředitele MMF Jiří Jonáš. Podle něj měl MMF před půlrokem optimistické vyhlídky. Za posledních půl roku ale došlo k drastickému snížení hospodářského růstu ve Spojených státech a, protože to je největší světová ekonomika, která zajišťuje zhruba jednu pětinu celosvětové produkce, cítí to i ostatní státy.

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme