Meziroční inflace v září citelně vzrostla

Zdražení pohonných hmot se podepsalo na zářijové inflaci. Oproti září loňského roku vzrostly spotřebitelské ceny o 2,2 procenta, což je o půl procentního bodu více než v srpnu. Ceny pohonných hmot stouply o více než 21 a půl procenta - to je nejvyšší meziroční růst za posledních pět let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ceník benzinové čerpací stanice | Foto: Marián Vojtek

Podle Tomáše Pilaře ze společnosti Wood and Company je zřejmé, že inflace poroste i v příštím měsíci. "V říjnu očekáváme další nárůst inflace, zejména z důvodu výrazného zdražení plynu, a nepochybně analytici i centrální bankéři s napětím čekají, jak obchodníci promítnou rostoucí ceny pohonných hmot do koncových cen a jak upraví své ceny na začátku příštího roku. Od Nového roku je totiž nutno počítat ještě s dalším zdražením plynu a elektrické energie zhruba o deset procent."

Na druhou stranu už třetí měsíc v řadě klesají ceny potravin, za většinu z nich platíme méně než loni v září. Zlevnila mouka, vejce, vepřové maso nebo brambory, ale o 12 procent dražší než loni je například zelenina.

Lidí bez práce po prázdninách ubylo

Míra nezaměstnanosti se v září podle očekávání snížila na 8,8 procenta - ve srovnání se srpnem o jednu desetinu procenta. Práci v září podle Ministerstva práce a sociálních věcí hledalo přes 503 tisíc lidí. Situace na trhu práce se zlepšila i proti loňsku. Ve srovnání se zářím 2004 se počet uchazečů o práci snížil o téměř 27 tisíc.

Přetrvávají ale značné regionální rozdíly. Nejlépe se daří hledat práci tradičně v Praze a okolí, nejhůře na Mostecku, Karvinsku, Teplicku a Chomutovsku.

Marika Táborská, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme