Rakousko 0:5 Česko

Meziroční výběr DPH díky kontrolnímu hlášení a EET vzrostl o 5,8 miliardy, tvrdí finanční správa

Kontrolní hlášení a elektronická evidence tržeb přispěly do konce května k růstu výběru daně z přidané hodnoty (DPH) meziročně o 5,8 miliardy korun. Za dalšími osmi miliardami nárůstu výběru daně je vyšší spotřeba. Novinářům to řekl generální ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček. Celkově očekává za celý letošní rok kladný dopad kontrolních hlášení do rozpočtu 8,2 až 9,2 miliardy korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektronická evidence tržeb (EET) - ilustrační foto | Foto: Petr Jadrný

Kontrolní hlášení bylo zavedeno od roku 2016 jako opatření v boji proti daňovým únikům. Firmy ho musí podávat každý měsíc. Pro fyzické osoby, které jsou plátci DPH, je lhůta pro kontrolní hlášení závislá na lhůtě přiznání u DPH. Fyzické osoby mohou přiznání podávat měsíčně nebo čtvrtletně. Celkově se kontrolní hlášení týká zhruba 500 000 poplatníků.

Janeček upozornil na to, že správa identifikovala díky kontrolním hlášení rizika u téměř 9000 subjektů. Určila tak 9267 nespolehlivých plátců DPH, zatímco loni v lednu jich bylo 3151. „Hlavním efektem kontrolních hlášení je narovnání podnikatelského prostředí, které bylo daňovými podvody fatálně narušováno," podotkl.

Obchodníci chtějí slíbené náhrady za pokladny EET. Je to úkol pro další vládu, tvrdí ministerstvo

Číst článek

Celkem za 15 měsíců od spuštění systému bylo podáno 5,4 milionu kontrolních hlášení od 491 712 plátců. Finanční úřady poslaly 23 192 výzev k podání, na něž reagovalo 76 procent plátců. Výzev k odstranění pochybností bylo přes 150 000, reakcí na ně bylo 99 procent. Z prověřovaných nesouladů mezi údaji dodavatelů a odběratelů vyplynulo přes 55 000 podnětů, které mohou znamenat potenciální daňový únik až 21,5 miliardy korun, upozornil Janeček.

Finanční správa při analýze kontrolních hlášení, která vyhledávala rizikové znaky, vygenerovala celkem 1900 případů. Aktuálně jich šetří 443, zapojeno je do nich 4876 subjektů.

Limit pro osvobození od EET se zvýší na 300 tisíc. Spolky by tržby neměly evidovat, řekl Babiš

Číst článek

Kontrolní hlášení opakovaně kritizovala pravicová opozice i podnikatelé. Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý již dříve řekl, že vláda zvyšuje byrokratickou zátěž a komplikuje podnikatelské prostředí. Jako příklad uvedl právě kontrolní hlášení DPH, s jehož vyplňováním podnikatelé strávili spoustu času.

Ministerstvo financí letos v březnu zmírnilo pravidla pro prominutí pokut souvisejících s kontrolním hlášením. Plátci DPH, kteří dostali pokutu za kontrolní hlášení loni, mohou požádat o prominutí dvou pokut bez ohledu na příčinu pochybení. Letos to je možné u jedné pokuty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme