MF zhoršilo svůj odhad vývoje české ekonomiky na letošní rok

Odhady vývoje české ekonomiky jsou čím dál víc pesimističtější. Ministerstvo financí v nové prognóze, která bude zveřejněna příští týden, očekává pokles hospodářství v letošním roce o 2,3 procenta. Mezinárodní měnový fond včera zveřejnil, že očekává letošní pokles české ekonomiky o 3,5 procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo financí | Foto: Marián Vojtek

Ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš ale letošní rok tak černě nevidí. Podle něj je nová prognóza ministerstva financí relativně pesimistická. Jak uvedl, on sám počítá s o něco málo lepším výsledkem - s propadem hospodářství o 1,5 procenta.

"Za kterým by podle mého názoru mělo stát primárně propad investic a exportu. Na druhé straně přes veškeré rány, které sklízejí české domácnosti především v podobě nárůstu nezaměstnanosti, se domnívám, že soukromá spotřeba přispěje k růstu HDP pozitivně," uvedl Bureš.

Se zatím nejčernějším odhadem přišel ve čtvrtek Mezinárodní měnový fond. Ten předpokládá propad české ekonomiky o 3,5 procenta. Jak říká Jan Bureš, horší odhady vývoje by už přicházet neměly:

"Myslím, že tou poslední prognózou Mezinárodního měnového fondu jsme už skutečně završili to období, kdy se analytici a mezinárodní instituce předháněli v tom, kdo dá horší a černější prognózu. Myslím si, že nyní máme před sebou i období, kdy budou pomalu přicházet na stůl odhady, které budou méně černé. A budou přicházet ne s růžovými čísly, ale alespoň s lepšími."

Tomáš Medek, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme