Michelinskou hvězdu v Česku obhájily Alcron, Field a La Degustation. Na gastromapě přibyla Eska

Nový Michelinský průvodce evropskými restauracemi ocenil v Česku stejné podniky jako loni a nově také restauraci Eska v pražském Karlíně. Gastronomická příručka pro rok 2017 doporučuje restaurace ve 44 městech v celkem 20 evropských zemích. Informovala o tom obchodní skupina Ambiente.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tým kuchařů pražské restaurace Alcron | Foto: Patrik Rozehnal

Gastronomické ocenění michelinskou hvězdičkou obhájily pražské restaurace La Degustation Bohême Bourgeoise, Alcron i Field.

Novinkou je ocenění Bib Gourmand pro karlínskou restauraci Eska. Biba uděluje Michelin restauracím, které nabízejí „výjimečné jídlo za rozumnou cenu". Takových restaurací je v Praze sedm - kromě Esky také Maso a Kobliha, Aureole, Divinis, Na Kopci, Sansho a SaSaZu.

Michelinští kuchaři testují 3D tiskárnu. Jídlo zatím neuvaří, jen ho ohřeje a vytvaruje

Číst článek

„Je to skvělé, mám z toho obrovskou radost a děkuju všem v kuchyni," komentoval ocenění šéfkuchař Esky Martin Štangl. Zástupce šéfkuchaře v restauraci Eska Jana Malého ocenění potěšilo. „Jsme otevření asi rok a pět měsíců. Takže zapůsobit na michelinské komisaře za tak krátkou dobu, je celkem úspěch. Vaříme hodně na ohni, protože ten oheň jídlu dává úplně jiné aroma, hodně necháváme kvasit, hodně si nakládáme,“ řekl Českému rozhlasu.

Podnik, který sídlí v bývalé výrobní hale v pražském Karlíně, používá k přípravě jídel i méně obvyklé přírodní suroviny a snaží se znovu objevovat zapomenuté recepty předků. V jídlech tak hosté najdou například sušené moruše, kvašenou červenou pšenici nebo smrkový olej. Restaurace má i vlastní pekárnu, kde se připravuje chléb pečený na bukovém dřevě.

Na dvě michelinské hvězdy se letos nově dostalo 12 evropských restaurací, celkově jich je v průvodci už 91. V této kategorii vyzdvihuje Michelin hlavně vídeňskou restauraci Amador. Chválí její osobitý interiér s vinnými sudy a talent mladého, ale zkušeného šéfkuchaře. Tři hvězdičky obdržela dvacítka restaurací, nováčkem v této kategorii je Lasarte v Barceloně.

„Díky nové generaci mladých kuchařů, kteří prokazují schopnost vařit na vysoké úrovni, nikdy nebyl takový výběr skvělých restaurací jako dnes, často ve velmi uvolněné a pohodové atmosféře," řekl ředitel prestižního průvodce Michael Ellis.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme