Microsoft chce koupit Dell, šlo by o transakci za miliardy dolarů

Na technologickém trhu se schyluje k významné transakci. Americká společnost Microsoft chce koupit výrobce počítačů Dell. Částka za převzetí zatím nebyla zveřejněna. Odhaduje se ale, že by se mohla vyšplhat na několik miliard dolarů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Microsoft

Microsoft | Foto: Marián Vojtek

Všechno je ale zatím na úrovni spekulací. Například deník Wall Street Journal uvádí, že celková aktuální hodnota Dellu přesahuje 22 miliard dolarů. To ale neznamená, že za tuto částku by byla firma k mání.

Detaily k chystanému obchodu obě společnosti zatím nezveřejnily. Televize CNBC ale uvádí, že Microsoft by mohl za tuto akvizici dát až 3 miliardy dolarů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o případné transakci zjišťoval Jan Beneš

Pro softwarovou společnost by to neměl být žádný problém. Její hotovost na účtu se podle některých odhadů pohybovala ve druhé polovině loňského roku kolem 65 miliard dolarů. Z toho je podle analytiků patrné, že Microsoft je na obchody tohoto typu připravený.

Zatímco Microsoft vyrábí software, Dell počítače. Microsoft loni odstartoval prodej svého tabletu Surface. Odbyt ale zatím neroste tak, jak by si vedení firmy přálo. A proto se snaží do tohoto byznysu zapojit silného výrobce hardwaru.

Situace Dellu není v současnosti dobrá. Společnost podle analytiků propásla nástup tabletů, což se odráží v celkových výsledcích. Ve čtvrtém kvartálu očekává další pokles tržeb, což by bylo už počtvrté v řadě.

V současnosti si Dell mezi světovými výrobci počítačů drží třetí pozici, v minulosti byl ale jedničkou. Navíc hodnota akcií společnosti během minulého roku klesla o víc než 30 procent.

Igor Maňour, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme