Microsoft slaví 40 let. Kdysi začínal s 15 zaměstnanci, teď jich má 130 tisíc

Největší výrobce softwaru na světě, firma Microsoft, slaví 40 let. V roce 1975 ho založil dnes nejbohatší muž světa Bill Gates se svým přítelem ze střední školy Paulem Allenem. Kdysi začínali s patnácti zaměstnanci, dnes má společnost téměř 130 tisíc pracovníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Microsoft (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Tehdy devatenáctiletý Bill Gates a o tři roky starší Paul Allen hledali možnosti, jak začít podnikat.

Přelomový pak byl okamžik, když se společně procházeli po Harvardském náměstí v centru amerického Cambridge a uviděli časopis s recenzí na mikropočítač Altair 8800 od společnosti MITS.

„Uviděli jsme časopis Popular Electronics. Pro nás to byla dobrá i špatná zpráva zároveň. Byli tady lidé, kteří na tomto čipu vytvořili počítač úplně na stejném principu, o kterém mluvil Paul, a my jsme přemýšleli, jaký software pro něj použít. No a to se dělo bez nás a věděli jsme, že oni nejspíš mají lidi na software, kterým by se podařilo vytvořit nějaký systém. No a my se okamžitě rozhodli té společnosti napsat a nabídli jim BASIC,“ popsal v 90. letech Gates.

Bill Gates | Foto: Reuters

Počátky úspěchu amerického softwarového gigantu Microsoft jsou spojené hlavně s počítači firmy IBM, pro které Microsoft v roce 1981 vytvořil operační systém MS-DOS.

Spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates předal výkonné vedení firmy v roce 2000 Stevu Ballmerovi a přešel na nově vytvořenou pozici hlavního softwarového architekta. V červnu 2008 se stáhl z každodenního řízení firmy a na plný úvazek se začal věnovat charitě. Zůstal předsedou správní rady a poradcem. Třetím šéfem Microsoftu v historii firmy se loni stal Satya Nadella.

Dnes si ale pod názvem Microsoft vybavíme hlavně operační systém Windows. Jeho první verze přišla na trh před třiceti lety, kancelářskou sadu Office pak firma uvedla o pět let později v roce 1990.

Přelom znamenala verze Windows 95, jejíž uvedení provázela velkolepá reklamní kampaň a Microsoftu zajistila dominanci na trhu s operačními systémy. Vůbec nejoblíbenější a nejúspěšnější ale byla verze XP.

„Systém nastoupil v roce 2001 a byl velice oblíbený a rozšířený až do loňského roku. Za svou oblibu vděčí také tomu, že jeho nástupce Windows Vista mezi uživateli zcela propadl. Windows XP podle odhadů bylo nainstalováno přes miliardu kopií,“ říká šéfredaktor serveru Živě.cz David Polesný.

V počítačích Microsoft dál vládne, v mobilním světě ale zaostává

Na počítačovém trhu dnes Microsoft stále jasně dominuje - 86 procent všech počítačů má nainstalovaný operační systém Windows. Jenže stále více lidí používá hlavně mobilní telefony a tablety. A tady Microsoftu takříkajíc ujel vlak.

„Snažil se na to reagovat například odkoupením mobilní divize Nokie, ale zas tak se mu příliš nedaří do mobilního světa prorazit. A to pro něj znamená poměrně velké problémy, protože opravdu klasický PC svět, na kterém byl Microsoft dlouhá léta založen, pomalu odchází a většina uživatelů se přesouvá právě ke smartphonům, tabletům a k mobilním zařízením,“ upozorňuje šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Microsoft | Foto: Český rozhlas

Zuzana Petráňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme