Česko 1:2 USA

Milan Urban: rozpočtová situace není dobrá, ale nemluvil bych o státním bankrotu

Od té doby, co ministr financí Eduard Janota vyslovil temnou předpověď státního rozpočtu, se začali politici přít o způsoby, jak hrozbě zabránit. Janotův předchůdce Miroslav Kalousek navrhuje přijmout všechny recepty, se kterými současný strážce státní pokladny přichází.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Urban (ČSSD) | Foto: Štěpán Kotrba

Zjednodušeně řečeno zvýšit daně a přiškrtit výdaje. Podle Kalouska by se měla Janotův návrh přijmout jako jeden balík na mimořádné schůzi sněmovny.

"Jakkoliv nám návrh ministra Janoty není vlastní, tak jediná možnost je, že ho teď všichni schválíme, omezíme jeho platnost na rok 2010 a vláda, která bude mít legitimitu z předčasných voleb, pak návrhy upraví tak, jak bude odpovídat jejímu mandátu a jejímu programu," uvedl bývalý ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09.

S jeho návrhem ale nesouhlasí občanský demokrat Michal Doktor z rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny. Kalouskův návrh označil za pokus o rozpočtový romantismus:

"Já myslím, že je to pokus o mediální tlak na ostatní volební subjekty nežli faktický způsob, jak tíseň kolem vyjádřeného deficitu, který je alarmující, nějakým způsobem vyřešit."

Proti jsou i sociální demokraté. Místopředseda ČSSD Milan Urban označil Kalouskův návrh za populistický předvolební tah. Podle něj není řešením zvyšování daní, ale návrat k původnímu zdanění z roku 2008.

Úsporná opatření ČSSD

Úsporná opatření by potom neprováděl plošně ale selektivně: "Já bych v současné době obětoval věci jako je nákup transportérů pro armádu. To jsou věci, které neslouží ani českému průmyslu, protože jsou dovezeny ze zahraničí. Situaci bych řešil tímto selektivním způsobem. Nějaké plošné krácení sociálních dávek nebo důchodů je pro sociální demokracii naprosto nepřijatelné."

Řešením by podle ČSSD byl i důslednější boj se zneužíváním sociálních dávek. "Musí tam být daleko větší kontrolní mechanismus v rámci výkonu státní správy," uvedl Urban.

Místopředseda ČSSD zároveň nevyloučil společnou diskuzi s ODS v případě hledání dohody o rozpočtu: "Neznáme žádné představy ODS. Až s nějakými přijde, tak jsme ochotni hledat průnik, který by byl ku prospěchu občanů této země."

Například sblížení sazeb DPH ale sociální demokraté naprosto odmítají: "Na to bychom nepřistoupili, protože to znamená zdražení a zatížení občanů dalšími náklady," uvedl Urban.

Nelze mluvit o státním bankrotu

Podle něj situace není tak kritická a nelze mluvit o bankrotu: "Já si myslím, že situaci chce někdo záměrně dramatizovat. Když se podíváte na 27 zemí Evropské unie a zadlužení v poměru k HDP, tak zjistíte, že například Česká republika je o polovinu méně zadlužená než Německo a Itálie je zadlužená třikrát více než ČR."

"Deficit není příjemný. Je potřeba hledat způsoby, jak ho snížit, ale nemluvil bych o státním bankrotu," dodává člen rozpočtového výboru Milan Urban.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jak řešit vysoký schodek rozpočtu, mluvil na Rádiu Česko místopředseda ČSSD Milan Urban.

Přečtěte si také:
Ministerstvo financí jedná o snížení rozpočtů pro jednotlivé státní úřady
Velká koalice a rozpočet na příští rok
Eduard Janota opakovaně varuje před hrozivě narůstajícím deficitem hospodaření státu
J. Paroubek: Schodek státního rozpočtu by mohl být do 180 miliard
ODS navrhuje sestavit příští rok státní rozpočet na 18 měsíců
Ministr financí Janota navrhne zvýšit daň z přidané hodnoty

Tomáš Pavlíček, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme