Milionové pokuty pro sociální sítě? Německo chce zpřísnit postup vůči Facebooku nebo Twitteru

Pokud provozovatelé sociálních sítí nebudou důsledně postupovat vůči protiprávnímu obsahu, bude jim v Německu hrozit pokuta až 50 milionů eur. V přepočtu tedy asi 1,35 miliardy korun. Počítá s tím nový návrh, který v úterý v Berlíně představil ministr spravedlnosti Heiko Maas ze Sociálnědemokratická strana Německa.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Facebook, laptop, notebook, sociální sítě, sociální síť (ilustrační foto)

Facebook, laptop, notebook, sociální sítě, sociální síť (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain

Sociální sítě už teď mají podle zákona mazat komentáře a příspěvky, které jsou v rozporu s německými zákony. Činit tak musejí hned, jakmile se o nich dozví.

Dosavadní snahy provozovatelů sociálních sítí, jako je Facebook nebo Twitter, nejsou ale v této oblasti podle řady německých politiků včetně ministra spravedlnosti Heika Maase dostatečné.

„Svoboda vyjadřování v živé demokracii chrání i urážlivá a odpudivá vyjádření. Dokonce i lež může spadat pod svobodu slova. Svoboda vyjadřování ale končí tam, kde začíná trestní právo," uvedl Maas, podle něhož tato svoboda nekryje podněcování k nenávisti nebo pomluvy.

Sociální sítě neberou stížnosti vážně, tvrdí ministr

Facebook podle něj maže 39 procent protiprávního obsahu, který mu nahlásí uživatelé, Twitter dokonce pouhé jedno procento. Jde to podle něj i jinak, což prý dokazuje společnost Google, která na platformě YouTube maže 90 procent videí, která porušují německé zákony.

Facebook nemusí mazat všechny falešné zprávy o Syřanovi, rozhodl německý soud

Číst článek

„Největší problém je to, že sociální sítě stížnosti vlastních uživatelů neberou dost vážně," je přesvědčen Maas. „Z toho je jasné, že musíme zvýšit tlak," míní.

Jeho návrh, který jde nyní do připomínkového řízení, počítá s tím, že sociální sítě i další internetové platformy na sdílení obsahu budou muset dodržovat závazné standardy. Ty mají všem uživatelům umožnit jednoduše a kdykoliv nahlásit obsah, který je v rozporu se zákonem.

Sociální sítě musejí takové stížnosti okamžitě přezkoumat a zjevně trestné příspěvky do 24 hodin smazat. Nestačí přitom smazat jen originální příspěvek, ale všechny další se stejným obsahem, které mezitím uživatelé sdíleli.

Dvojí pokuty. Až pět milionů a padesát milionů eur

Firmám, které se tím nebudou řídit, hrozí dvojí trest. Jednak pokuta až pět milionů eur, tedy asi 135 milionů korun pro osobu zodpovědnou za vyřizování stížností na protiprávní obsah, jednak pokuta až 50 milionů eur, tedy asi tedy asi 1,35 miliardy korun pro celou společnost.

Německý ministr spravedlnosti Heiko Maas. | Foto: Reuters

Každá sociální síť, ať už je její sídlo v jakékoli zemi, přitom bude muset mít v Německu zodpovědnou osobu, na níž se bude možné obrátit.

Návrhy, které počítají i s pravidelnými zprávami firem o stížnostech, podle Maase nemohou zůstat omezené jen na spolkovou republiku. Proto je chce představit i Evropské komisi a unijním ministrům vnitra, tak aby mohla mít Evropská unie do budoucna společná pravidla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme