Některé věci jsou dlouho podfinancované. Schodek 30 miliard je přijatelný, říká komunistka Vostrá o rozpočtu

Dokud je ekonomický růst, tak by se měl rozpočet stavět tak, aby byl co nejvíce vyrovnaný. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to říká předsedkyně rozpočtového výrobu a poslankyně KSČM Miloslava Vostrá, podle které je i v době ekonomického růstu rozpočet přijatelný se schodkem 30 miliard korun.

20 minut Radiožurnálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloslava Vostrá | Foto: Kristýna Hladíková | Zdroj: Český rozhlas

„Schodkové rozpočty byly plánované i v minulých letech, a ekonomický růst byl. Nakonec skončily přebytkem, a my všichni se nad tím podivovali, některé strany v Poslanecké sněmovně to viděly jako problém,“ říká s tím, že schodek 30 miliard pro rozpočet na rok 2020 je podle ní možné udržet.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s předsedkyní rozpočtového výboru sněmovny a poslankyní KSČM Miloslavou Vostrou o rozpočtu, státních úsporách a sociálních dávkách

Kde na to ale šetřit? Jednotliví ministři by například měli vědět, jaké agendy musí zajistit a kolik je k tomu potřeba zaměstnanců.

„Taková inventura je krok správným směrem. Gró by podle mě mělo být na provozních nákladech, které má vláda, které mají jednotlivé rezorty,“ říká s tím, že každý rezort má jinou velikost a náklady, zaměstnanci by se ale měli efektivně využívat.

Každé ministerstvo má také rezervy v dodavatelských službách, například na právních službách. A v té souvislosti zmiňuje ministerstvo financí, kterému se podle ní podařilo v této oblasti snížit náklady. „Když to jde na jednom ministerstvu, tak to určitě půjde na ministerstvech ostatních,“ uzavírá. 

Proč by se měl zpřísnit dozor na využívání sociálních dávek? A na kterém ministerstvu by se dala práce nejvíce zefektevnit? Odpovědi si můžete poslechnout v rozhovoru.

Marie Bastlová, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme