Ministerstva vs. operátoři. Volání a esemeskování stojí i 45 korun, nejvíce platí za data resort průmyslu

Běžný zákazník platí za neomezený tarif s 1,5 GB dat zhruba 620 korun bez DPH. Ministerstva ale stojí stejný tarif jen zlomek. Díky speciálním cenám pro významné klienty zaplatí třeba i 110 korun. Zpravodajský server iROZHLAS.cz se zeptal všech resortů, za kolik volají jejich zaměstnanci na služebních mobilních číslech. Ministerstvo práce a sociálních věcí spolu s vnitrem jako jediní ceny nezveřejnily. Ministerstvo průmyslu pak platí nejvíce ze všech za mobilní data. Z čela resortu přitom i kvůli těmto cenám musel na jaře odejít Jan Mládek z ČSSD.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní telefon (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Ministerstva získávají od mobilních operátorů díky svojí velikosti a důležitosti velmi výhodné tarify. Zaměstnanci tak na služebních telefonech volají, píší a surfují na internetu jen za zlomek ceny, na kterou dosáhnou běžní zákazníci všech tří českých operátorů.

Klienti O2 a Vodafonu zaplatí většinou za neomezené volání a esemeskování s 1,5 gigabajtu dat zhruba 620 korun bez DPH. Stejný tarif od T-Mobilu, jen se čtyřmi gigabajty dat stojí přibližně 660 korun.

Ministerstvo spravedlnosti, které má jedny z nejvýhodnějších tarifů sjednané s O2, zaplatí za neomezený tarif s třiceti gigabajty dat 115 korun bez DPH. Pokud mají zaměstnanci na svých služebních mobilních telefonech tarif bez volných jednotek, tak resort za minutu do stejné sítě zaplatí 0,24 koruny, do ostatních sítí pak 0,12 koruny. SMS stojí desetník.

Výhodný tarif má také ministerstvo zemědělství, které využívá služby Vodafonu. U tarifu bez volných jednotek platí za minutu do jakékoli sítě 0,14 koruny. SMS pak stojí rovněž desetník. Volat a psát mohou zaměstnanci resortu neomezeně za 50 korun. Za gigabajt dat ministerstvo zaplatí třicet korun, deset gigabajtů stojí sedmdesát korun a padesát gigabajtů tři stovky.

K nižším cenám patří také ty, které platí ministerstvo kultury s Vodafonem nebo ministerstvo dopravy s O2. Jedny z nejvyšších má naopak ministerstvo pro místní rozvoj. „Ministerstvo pro místní rozvoj má smlouvu s operátorem T-mobile z roku 2013. V rámci této smlouvy je k dispozici hlasový tarif, který neobsahuje žádné volné minuty. Volání je za 0,30 koruny za minutu, SMS stojí 0,35 koruny. Datový balíček 3 GB stojí 60 korun," popisuje Vilém Frček.

Operátoři a ministerstva

Operátoři mají ministerstva rozdělena rovnoměrně. Vodafone, T-Mobile i O2 dodávají své služby pěti úřadům. Tarify a ceny za mobilní služby poskytlo celkem dvanáct resortů. Část z nich nicméně nejde ověřit. Smlouvy některých resortů s operátory pocházejí třeba i z roku 2013. Nedají se proto dohledat v registru smluv, kde jsou povinně uveřejňovány dokumenty až od července 2016. Ministerstvo práce a sociálních věcí spolu s resortem vnitra, které má smlouvu s O2 i T-Mobilem, pak data neposkytly a odvolaly se na obchodní tajemství. Tarify jednotlivých ministerstev si můžete prohlédnout ve fotogalerii níže v článku.

Proč mají ministerstva tarify jen za zlomek ceny, kterou platí běžní zákazníci? „U zákazníků z veřejné sféry funguje výrazná integrace služeb a úspora z rozsahu, neboť kromě mobilních služeb většinou odebírají i velká firemní řešení typu informačních a komunikačních technologií či systémové integrace," vysvětluje Anna Hroudová zastupující T-Mobile.

O finančních úsporách u velkých klientů mluví také O2. „Cena služeb se odvíjí mimo jiné od nákladů na obsluhu zákazníka, které jsou u firem a státních institucí řádově nižší - zatímco takového zákazníka s jednou kontaktní osobou obsluhuje často pouze jeden obchodník, o rezidentní zákazníky se starají stovky zaměstnanců v prodejnách po celé republice a na zákaznické lince," upřesňuje Lucie Pecháčková z O2.

Spolupráce s ministerstvy navíc může operátorům podle Hroudové otevřít dveře k novým zakázkám. „Každý takový zákazník je pro nás velmi důležitý i strategicky, neboť jeho spokojenost s poskytováním služeb nám poskytuje možnost rozšíření zakázky do budoucna nebo získání nových zakázek z oblasti státní správy," dodává Hroudová.

Babiš levným tarifem popudil řadu lidí

Ministerstvo financí má ohledně mobilních služeb nejnovější smlouvu ze všech, uzavřelo ji v polovině března. Zaměstnanci resortu a třeba i finanční správa nebo celníci budou následující čtyři roky volat s tarify od firmy T-Mobile.

Dosud resort využíval služeb všech tří českých operátorů. Od nové smlouvy si slibuje finanční úsporu, přestože ve srovnání s ostatními resorty nemá nejvýhodnější podmínky.

Novým tarifem se v úterý na Twitteru pochlubil i ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Většina uživatelů ho ale následně na sociální síti kritizovala s tím, že jednotlivci na podobné tarify nikdy nedosáhnou.

Podle Babiše si však podobné ceny mohou vyjednat všichni. „Ať se spojí a mohou vyjednávat. Nevím, v čem je problém," uvedl pro Novinky.cz. Později ale svá slova mírnil. „Moc rád se s T-Mobilem sejdu a budu je tlačit, aby podobně snížili ceny i pro lidi," napsal na Twitteru nakonec Babiš.

Ministerstvo školství má také novou smlouvu, v lednu ji uzavřelo opět s Vodafonem. Nové tarify a ceny ale zatím ještě nevyužívá, protože nebyla podepsána dílčí smlouva. „Dosud platná smlouva byla uzavřena 3. června 2016. K uzavření nové dílčí smlouvy by mohlo dojít v řádu několika týdnů," zní oficiální vyjádření ministerstva.

Naopak jednu ze starších smluv má kromě ministerstva pro místní rozvoj například ministerstvo průmyslu a obchodu, které využívá služeb operátora O2. „Smlouva o poskytování služeb mobilního operátora pochází ze dne 24. července 2013," uvedl Oldřich Buchetka z ministerstva průmyslu a obchodu.

Resort kvůli ní platí nejvyšší ceny za mobilní data ze všech ministerstev. Neomezený datový tarif ho stojí 400 korun, ostatní platí do 150 korun. V čele resortu přitom na jaře došlo i kvůli cenám za mobilní data k výměně ministra. Jana Mládka z ČSSD nahradil jeho stranický kolega Jiří Havlíček.

Ministerstvo obrany má od O2 i telefony

Mezi jednotlivými resorty ještě vyčnívá ministerstvo obrany, které vysoutěžilo balík služeb jako celek, nerozlišovalo tedy jednotlivé ceny za data, volání a SMS.

„Soutěžili jsme balík služeb, protože není možné, aby každou položku, tedy SMS, volání a tak dále, dodal jiný operátor. Pokud bychom soutěžili služby po položkách, stejně bychom na konci položky sečetli a porovnávali celkovou cenu celého balíku," vysvětlil mluvčí ministerstva Petr Medek.

Součástí téměř dvoumiliardové zakázky, kterou získalo O2, je mimo jiné i devět tisíc mobilních telefonů. „Zaměstnanci ministerstva využívají na všech neomezené tarify volání a SMS do všech sítí v České republice. Na zhruba třetině mohou využívat i datové služby, které jsou omezené na: 500 MB, 2 GB a 5 GB," upřesnil Medek.

Resorty vnitra a práce ceny nezveřejnily

Ministerstvo vnitra má smlouvu uzavřenou s O2 i T-Mobilem. Za kolik ale jeho zaměstnanci v práci volají, esemeskují a surfují na internetu, se kvůli obchodnímu tajemství nedozvíme.

„S ohledem na ujednání o obchodním tajemství není ani jedna ze stran oprávněna jakékoliv informace vyplývající ze smlouvy zveřejňovat," řekl Lukáš Trnka z Národní agentury pro komunikační a informační technologie, státního podniku, který tuto agendu pro resort zajišťuje.

Statisícové odměny na ministerstvu vnitra. Chovanec je rozdal za 'mimořádné služební úkoly'

Číst článek

Smlouva byla podle Anny Hroudové zastupující T-Mobile uzavřena ještě před přijetím zákona o registru smluv, kdy nebylo povinné ani běžné tyto údaje zveřejňovat. „Dohodou stran byly tyto informace považovány za obchodní tajemství a tato dohoda obou subjektů nadále trvá," potvrdila Hroudová.

Na obchodní tajemství se odvolalo také ministerstvo práce a sociálních věcí, které koncem ledna uzavřelo novou smlouvu opět s Vodafonem. Ceny proto nenajdeme ani v registru smluv.

„Vodafone označil ceny za své obchodní tajemství podle občanského zákoníku. Pokud dodavatel některé údaje označí za obchodní tajemství dle zákona, zadavateli pak nezbývá než toto rozhodnutí respektovat," sdělil za resortu Petr Sulek. Vodafone se pak k celé věci nevyjádřil.

Proč je pro operátory tak důležité, aby se ceny nedostaly na veřejnost? „Stát bohužel donedávna uznával jako jediné výběrové kritérium při veřejné zakázce pouze výši ceny za služby, což se ukazuje jako jednoznačně chybné, a naše konkurence dokázala stlačit ceny na hranici rentability," vysvětluje Hroudová z T-Mobilu.

Všech ostatních dvanáct ministerstev nicméně data na žádost zpravodajského serveru iROZHLAS.cz poskytlo. Třeba ministerstvo průmyslu již dříve zveřejnilo smlouvu na základě zákona o veřejných zakázkách. Smlouva resortu spravedlnosti z února 2016 pak například obchodnímu tajemství nepodléhá. Přehled tarifů i cen na jednotlivých ministerstvech najdete přehledně ve fotogalerii.

Kvůli mobilním službám skončil ministr Mládek

Ceny za mobilní data, novela telekomunikačního zákona i vyjadřování některých podřízených stály koncem února Jana Mládka z ČSSD post ministra průmyslu a obchodu.

Šestapadesátiletý politik sklidil kritiku například za slova svého někdejšího náměstka Lubomíra Bokštefla. Ten v online diskusi se čtenáři Aktuálně.cz vzkázal čtenářům, že pokud chtějí stejně výhodné tarify jako v Polsku, ať jedou do Polska. Bokštefl dostal za svá slova od Mládka následně důtku, ředitel odboru komunikace Roman Prorok pak rovnou odvolání. Bokšteflovi totiž údajně neposkytl dostatečnou přípravu.

Veletrh For Pasiv a Cesty Dřeva, Jan Mládek | Foto: Filip Jandourek

S kladnou odezvou se nesetkala také Mládkova slova o elitářském roamingu. „V případě českých zákazníků je roaming elitářská záležitost. Pokud pro pět procent zákazníků zlevníme cenu dat, doplatí na to zbývajících 95 procent, kteří nikam necestují," prohlásil někdejší ministr průmyslu začátkem února na účet roamingových služeb.

Mládek ale již dříve odmítl, že by v čele ministerstva selhal. Důvodům svého odvolání prý dodnes nerozumí. Ovlivnit ceny za mobilní data totiž bylo podle něj mimo jeho kompetence.

Premiér mě označil za lovnou zvěř a vyhodil z nesmyslného důvodu, říká exministr Mládek

Číst článek

„Oficiální zdůvodnění bylo, že to je o cenách mobilních dat. Jestli opravdu za něco ministr průmyslu a obchodu nemůže a nemá na to kompetence, tak jsou to ceny a soutěž. Proč mé vyhození pan premiér zdůvodnil zrovna tímto argumentem, dodneška nechápu," řekl začátkem dubna Mládek ve vysílání Českého rozhlasu Plus.

Mládka pak v čele resortu nahradil začátkem dubna jeho stranický kolega Jiří Havlíček.

Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme