Ministerstvo financí a KCP chystá zákon o prodeji finančních produktů

300 milionů korun zřejmě už nikdy neuvidí Češi, kteří investovali do nemovitostí švýcarské společnosti Helvag. Jde o zhruba 1 200 lidí. O své peníze podle tisku přijdou pravděpodobně i zastupitelstva některých obcí, která firmě věřila. Helvag začal v roce 98 nabízet až sedmiprocentní zhodnocení vkladu s tím, že peníze použije na rozjezd a provoz sítě steakových restaurací ve Švýcarsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Zdroj: AFP

Na zprostředkování obchodů si Helvag najal firmu OVB Allfinanz. Ta ale v červenci informovala o spáchání podvodu s kapitálovými vklady a varovala, že i na prostředníky mohou být podány žaloby. Jakékoliv pochybení při nabídce investice ale společnost odmítá, i když její zástupci nabízeli zhodnocení peněz s tím, že jde o jednu z nejbezpečnějších investic.

Co bylo problémem celého obchodu, to Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu vysvětlil náměstek ministra financí Tomáš Prouza: "Podstatou investice nebylo uložení do standardního investičního nástroje, ale koupě podílu v komanditní společnosti, čili obchod naprosto neregulovaný a netransparentní. Otázkou je, jestli na to byli klienti upozorňováni nebo jestli se jim prodávala pouze švýcarská bezpečnost a výnos z nemovitostí."

Podle Prouzy by podobným případům v budoucnu měl zabránit nový jednotný zákon, který by stanovil: "Úpravu odpovědnosti distributorů finančních produktů, abychom ta pravidla sjednotili a aby se větší díl odpovědnosti přenesl na firmu, která si jednotlivé prodejce najímá a školí, a vybírá jim produkty, které mohou prodávat."

Předlohu připravuje Ministerstvo financí ve spolupráci s Komisí pro cenné papíry. Zákon by měl zaštítit prodej finančních produktů na českém kapitálovém trhu a ujasnit odpovědnosti vůči klientům.

Štěpánka Čechová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme