Ministerstvo financí: Česko loni získalo z EU o 152 miliard korun více, než zaplatilo

Česko loni získalo z rozpočtu Evropské unie o skoro 152 miliard korun více, než zaplatilo. Informuje o tom ministerstvo financí. Podle něj stát loni obdržel z unijního rozpočtu téměř 194 miliard korun. Naopak odvedl skoro 42 miliard. Výsledná čistá pozice ČR je tak podle MF nejvyšší od vstupu do unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo financí | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Podle ministerstva financí stál za významným kladným saldem Česka vůči rozpočtu EU zejména výrazný nárůst čerpání prostředků ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti programového období 2007–2013.

„V roce 2015 obdržela Česká republika v případě fondů Politiky soudržnosti prostředky ve výši 157,4 miliardy korun. Příjmy ze Společné zemědělské politiky činily 31 miliard, klíčovou položku – 24 miliard – tvořil objem přímých plateb,“ informuje ministerstvo v tiskové zprávě.

Celkově Česko od svého vstupu do Evropské unie, tedy od 1. května 2004, do 31. prosince 2015 zaplatilo do unijního rozpočtu necelých 430 miliard korun a získalo přes 990 miliard. Kladné saldo čisté pozice České republiky ve vztahu k rozpočtu EU tak souhrnně dosáhlo 561 miliard korun.

Čistá pozice České republiky vůči rozpočtu EU | Foto: Český rozhlas

„Za významně pozitivní čistou pozicí Česka k evropskému rozpočtu v posledním roce stojí zejména zrychlené čerpání ČR z fondů Politiky soudržnosti. Odvody ČR do evropského rozpočtu se zvyšují postupným tempem,“ přibližuje MF.

Ministerstvo financí zároveň upozorňuje, že výpočet a sledování čisté pozice České republiky vůči unijnímu rozpočtu představuje pouze jednu z možností, jak kvantifikovat příjmy a náklady související se vstupem ČR do Evropské unie.

„Čistá pozice neodráží veškeré výhody či nevýhody, které členství České republiky v Evropské unii přináší jednotlivým tuzemským subjektům,“ upozorňuje ministerstvo financí.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme