Ministerstvo financí chce zvýšit nepřímé daně

Ke zmírnění schodku veřejných rozpočtů bude v prvé řadě nutné provést změny v daňové soustavě, a to zejména v podobě zvýšení nepřímých daní. Vyplývá to ze Střednědobého fiskálního výhledu na období let 2001 až 2003, který vypracovalo ministerstvo financí a který vzala ve středu na vědomí vláda. V rámci tzv. tolerančního patentu se však ČSSD a ODS dohodly, že se nebude zvyšovat daňové zatížení občanů a firem, včetně zdravotního a sociálního pojištění, to znamená, že se nebude zvyšovat složená daňová kvóta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Fiskálním výhledu se zároveň praví, že úpravy na příjmové stránce musí doprovázet i přehodnocení výdajů. Opatření, týkající se výdajů, jsou však dlouhodobější záležitostí, uvádí Ministerstvo financí. Prvním krokem ke konsolidaci veřejných financí proto musejí být změny v daňové soustavě směrem ke zvýšení daňové kvóty, neboli podílu vybraných daňových příjmů na hrubém domácím produktu.

Na potřebu okamžitého zahájení konsolidace veřejných financí upozornil Českou republiku tento týden i Mezinárodní měnový fond. Vláda by měla zabránit další expanzi strukturálního rozpočtového deficitu, a to přijetím fiskálních opatření, která povedou k trvalému snížení schodku, doporučil MMF. Jinak bude Česká národní banka nucena podstatně zvýšit úrokové sazby, aby udržela inflaci v rámci cíleného intervalu, což by mohlo poškodit ekonomické oživení, varoval MMF.

Schodek veřejných rozpočtů by měl letos dosáhnout podle odhadu ministerstva financí 5,2 procenta HDP, po vyloučení příjmů z privatizace 7,7 procenta HDP. Maastrichtská kritéria Evropské unie požadují tříprocentní podíl na HDP.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme