Ministerstvo financí plánuje zrušení daňových úlev u hypotečních zástavních listů

Trh s hypotékami může významně ovlivnit záměr ministerstva financí, které chce zrušit daňové úlevy u hypotečních zástavních listů. Navrhuje to v novele zákona o dani z příjmů, kterou má v průběhu června předložit vládě. Někteří ekonomové přitom varují, že zrušení daňových úlev povede ke zdražení hypotečních úvěrů. Hypotéky by mohly v příštím roce zdražit. I když ceny hypotečních úvěrů by vzrostly maximálně o několik desetin procenta, někteří lidé by zdražení určitě pocítili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová zástavba v Bílovci | Foto: Bílovec

Podle Radka Němečka z tiskového oddělení ministerstva financí je důvodem pro změnu, že daňové úlevy u hypotečních zástavních listů už dnes nemají smysl. "Osvobození úrokových příjmů z hypotečních zástavních listů bylo do zákona o dani z příjmů doplněno s cílem podpory tohoto bankovního produktu určeného k poskytování hypotečních úvěrů na bytovou výstavbu. Za současného stavu, kdy se za hypoteční úvěr považuje každý úvěr, který je zajištěn zástavním právem k nemovitosti, přičemž takto získané prostředky lze využít na jakýkoliv účel, ztrácí osvobození úrokových výnosů z hypotečních zástavních listů jakožto nástroje podporujícího bytovou výstavbu své opodstatnění," vysvětluje postoj ministerstva Němeček.

Držitelé hypotečních zástavních listů by v případě přijetí novely ztratili současné daňové úlevy, což by podle hlavního ekonoma HVB Bank Pavla Sobíška vedlo ke zdražení hypotečních zástavních listů a posléze i samotných hypotečních úvěrů.

"Pro investory se nově vydávané hypoteční zástavní listy stanou méně atraktivními než v současnosti a banky budou muset nabídnout investorům větší výnos. To naopak prodraží hypotéky příjemcům úvěru. Opatření rozhodně není tak významné, aby znamenalo krach na trhu hypotečního financování nebo zhoršení dostupnosti bydlení, ale zřejmě povede časem ke zvýšení sazeb na hypotéky a to odhadem o 0,2 až 0,4 procentní body," předpokládá Sobíšek.

Podle Jaroslava Dupala z České společnosti pro rozvoj bydlení by se zvýšení cen hypoték dotklo hlavně lidí se středně vysokými příjmy, protože ti půjčky na bydlení nejvíce využívají. Ani pro ně by to ale nemělo znamenat velký problém. "Můj názor je takový, že by to při dnešní úrovni hypotečních úvěrů nemuselo znamenat žádné velké omezení. Důvod proč se k tomu přistupuje já pochopitelně neznám, ale myslím si, že se jedná o šetření prostředků z rozpočtu a takový důvod já považuji za oprávněný," řekl Dupala.

Analytik společnosti Patria Online David Marek předpokládá, že banky si díky konkurenčnímu boji částečně sníží i svoje marže a výsledné zdražení by nemuselo být tak výrazné. Dostupnost bydlení by podle Marka rozhodně snížit nemělo. "Nemyslím si, že by to ovlivnilo dostupnost bydlení. Nicméně domácnosti, které budou muset díky tomu na hypotékách splácet větší část svých příjmů, budou muset šetřit někde jinde. Takže se to může projevit ve spotřebě domácností, která je hlavní složkou hrubého domácího produktu."

Naďa Bělovská, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme