Ministerstvo financí pozastavilo proplácení peněz z několika fondů EU

Ministerstvo financí pozastavilo proplácení evropských dotací u regionálních operačních programů Jihozápad, Severovýchod, Moravskoslezsko, operačního programu Podnikání a inovace a Integrovaného operačního programu. Audit v nich odhalil více chyb, než dovolují pravidla EU.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odtud dostal Brušperk evropskou dotaci

Odtud dostal Brušperk evropskou dotaci | Foto: Andrea Brtníková

„Koncem března nebo začátkem dubna bude Generální ředitelství pro regionální politiku Evropské komise vydávat svoji výroční zprávu, ve které má povinnost uvést programy, které trpí tím, že je tam nadměrná výše chyb,“ říká náměstek ministra financí Miroslav Matej.

Pokud by Česko nezastavilo podávání žádostí o platby, pak by podle Mateje zcela jistě k tomuto kroku přistoupila sama Evropská komise.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důvody pozastavení proplácení dotací z EU objasnil náměstek ministra financí Miroslav Matej

„90 procent zjištění šlo za veřejnými zakázkami, jednalo se zejména o otázku kvalifikačních kritérií, kde hodnotící komise při výběru uchazečů ne v souladu se zákonem hodnotila dodržování kvalifikačních kritérií, nebo naopak zadavatel stanovil kvalifikační kritéria diskriminačně,“ popisuje chyby Matej.

Podle ministerstva financí mohlo jít například o nepovolené dělení zakázek, kdy bylo použito méně přísné zadávací řízení, nebo o změny v průběhu realizace zakázky.

„Je potřeba odlišovat neúmyslné a formální chyby od podvodů a korupce – tyto případy tvoří méně než jedno procento výdajů. Pro nás to je poučení pro budoucí období, které se teď připravuje,“ připouští první náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun, který má oblast evropských dotačních programů na starost.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech s proplácením dotací mluvil první náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun

Ministerstvo pro místní rozvoj podle něj navrhuje od roku 2014 jednotná pravidla a elektronizaci celého systému čerpání i jednodušší strukturu programů. Dnešní pozastavení proplácení dotací prý zatím velké problémy nezpůsobí.

„Čerpání z pohledu příjemců běží dál, v ČR funguje takzvané předfinancování ze státního rozpočtu. V tuto chvíli je to jenom dočasné přerušení penězovodu Evropská komise – Česká republika na refundaci peněz, které už byly vynaloženy na výdaje. Pokud by situace netrvala dlouho, tak to velký problém není,“ uklidňuje Braun.

Kalousek: Je to ostuda hejtmanů

Podle ministra financí za TOP 09 Miroslava Kalouska jsou za chyby zodpovědní hejtmani. Argument krajů, že programy spravuje stát, Kalousek odmítl.

„Regionální rady jsou plně v rukou krajů a hejtmani nesou plnou odpovědnost. Pokud se té odpovědnosti chtějí zbavit, tak je to jejich ostuda, nikoli ostuda ministerstva financí. Není možné, aby daňoví poplatníci disciplinovaných krajů přispívali těm nedisciplinovaným. A to slovo ‚nedisciplinované‘ je v tuto chvíli to nejslušnější možné, jaké jsem schopen vyslovit,“ zlobí se ministr.

„Po roce se ukazuje, že dochází ke stále stejným pochybením, která řídící orgány jednotlivých operačních programů nedokáží odhalit. Naopak orgány ministerstva financí svou činnost zefektivnily. Přibývající problémy u krajských operačních programů jasně dosvědčují, že hejtmané se, bohužel, z dosavadních pochybení nepoučili,“ uvedl ministr financí.

Stav získávání dotací z evropských fondů v ČR | Foto: ČTK

Kraje pochybení odmítají

Šéfa asociace krajů Michala Haška z ČSSD rozzlobilo, že se o rozhodnutí ministerstva financí dozvěděl až od novinářů. Odmítl ale, že by odpovědnost za regionální operační programy ležela výhradně na straně krajů.

„Kraje nemají žádné vlastní operační programy. Tzv. ROPy jsou zřízeny ze zákona, zřídila je vláda a stát. Souvislost s kraji je taková, že krajská zastupitelstva nominují zástupce do některých orgánů. Nemá to přímou souvislost s kraji ve smyslu, že by kraje rozhodly o zřízení ROPů,“ říká Hašek.

Pozastavení proplácení dotací se týká tří regionáloních operačních programů: Jihozápad (Jihočeský a Plzeňský kraj), Severovýchod (Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj), Moravskoslezsko (Moravskoslezský kraj) a dále operačního programu Podnikání a inovace a Integrovaného operačního programu

Potíže s programy teď chce řešit s regionálními politiky. „Samozřejmě budu se ptát kolegů z jednotlivých regionálních operačních programů, v čem spočívá onen problém. S chladnou hlavou uděláme analýzu pochybení,“ slibuje šéf asociace krajů.

Výtky ministra financí odmítl i jihočeský hejtman Jiří Zimola z ČSSD. „Naprosto nemohu souhlasit s tvrzením ministra Kalouska, že se hejtmani z dosavadních pochybení nepoučili. Nemohu souhlasit zejména proto, že nevím, jakých pochybení jsme se údajně měli dopustit, kdo se jich dopustil, zda to byly krajské projekty nebo projekty obcí, měst a jiných žadatelů,“ říká Zimola.

Proplácení zatím pokračuje

Podle pověřené vedoucí ROPu Jihozápad Michaely Šímové zatím nemají oficiální informaci, že by měl být operační program pozastaven. V proplácení dotací tak budou pokračovat podle plánu a žadatelů ani příjemců peněz se zatím pozastavení dotací nedotkne.

„Pokud je tato informace relevantní, tak se pokusíme vyvolat jednání s ministerstvem financí. V současné době to nebude mít žádný vliv na příjemce dotace, jelikož disponujeme 800 miliony z našich prostředků na účtu. Proplácení projektů by mělo probíhat řádně dle našich pravidel,“ předpokládá Šímová.

„My jsme už v lednu informovali výbor Regionální rady o problému s obnovením certifikace. V tuto chvíli máme všechny projekty, které se proplácejí v letošním roce, předfinancované ze státního rozpočtu. Žádné projekty nejsou v ohrožení,“ tvrdí Eva Jouklová z Regionální rady Severovýchod.

Také vedení úřadu Jihozápad zatím nemá informace, jakých projektů se pozastavení proplácení dotací může dotknout. „Do té doby, než se přesvědčíme, jakých projektů se to týká, bylo by zbytečné dštít oheň a síru na kohokoli. Ono je totiž docela dobře možné, že se to týká i projektů ještě z období před naším nástupem, tedy v roce 2007 a 2008,“ upozorňuje jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Regionální operační programy - dotace z fondů EU (2007 - 2013) | Foto: ČTK

Martina Klímová, Věra Pfeifferová, Tereza Janouškovcová Bartůňková, Martin Pokorný, Martina Spěváčková, Martin Pařízek, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme