Ministerstvo financí se obává růstu nezaměstnanosti

Ministerstvo financí dnes zveřejnilo odhady makroekonomických ukazatelů české ekonomiky. Růst hrubého domácího produktu má letos činit 3 procenta a Česká republika tak dosáhne 61 procentní úrovně Evropské unie v HDP na hlavu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zaměstnanci | Foto: Jan Rosenauer

V příštím roce by měl hrubý domácí produkt vzrůst o 3,6 procent. Méně přiznivá je prognóza nezaměstnanosti, ta má na konci letošního roku činit 9,3 procenta, průměrná míra inflace pak pouhá 2 procenta.

Analytik společnosti Patria finance David Marek považuje tyto odhady za realistické."Makroekonomická prognóza ministerstva zůstává nadále poměrně příznivá a ve srovnání s ostatními zeměmi východní Evropy by Česko mělo představovat relativně stabilní ekonomiku vyvíjející se zhruba průměrným tempem růstu pro tento region," poznamenal Marek.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Marek: Odhady jsou realistické

Klesnout má dle prognóz také letošní schodek zahraničního obchodu, a to na 90 miliard korun. Naopak veřejný dluh letos zřejmě dále poroste až na 464,6 miliardy, tedy 20,1 procenta HDP.

Milan Kopp, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme