Ministerstvo financí si utáhne opasek

Ministerstvo financí propustí do konce příštího roku 252 ze 1473 úředníků. Zeštíhlení je důsledkem auditu, který si nechal ministr financí Bohuslav Sobotka vypracovat v rámci úspor od poradenské společnosti Deloitte. Ze závěrů auditu, při kterém se podrobně mapovaly všechny procesy v resortu financí vyplývá, že odtud ještě letos odejde asi 170 zaměstnanců. Jen na platech propuštěných úředníků se ušetří ročně asi 100 miliónů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka | Foto: Úřad vlády ČR

Ministr pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál upřesnil i další změny, které chce v rámci šetření a celkového zjednodušení organizační struktury udělat: "Snižuje se o 9 počet odborů na Ministerstvu financí, o jednoho se sníží počet náměstků a celková úspora tabulkových míst během roku a půl bude v rozsahu cca 252 tabulkových míst."

Podle Sobotky ušetří jeho resort jen na platech ročně asi 100 milionů korun. Ministr už také ví, co s těmito penězi udělá. "Bude potřeba o něco lépe zaplatit zaměstnance, kteří zůstávají na Ministerstvu financí, čili padesát procent z těchto úspor chceme použít na zvýšení platů. Zbylých padesát procent se ušetří."

Ministr financí také plánuje vytvoření Generálního ředitelství daní, odděleného od jeho resortu podobně, jako je tomu u celní správy. Jen pro resort financí by pak pracovalo 1053 lidí.

Změny však nebudou pouze personálního charakteru: "Předpokládám také, že ušetříme některé provozní výdaje, když Ministerstvo financí bude moci uvolnit jednu z budov, kterou užívá v centru Prahy," doplnil ministr Bohuslav Sobotka. Naznačil, že se uvažuje například o budově zanikajícího Fondu národního majetku.

Milada Richterová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme