Ministerstvo financí počítá, že příští rok bude třeba méně peněz na financování státního dluhu

Ministerstvo financí bude příští rok potřebovat na financování státního dluhu 331,2 miliardy korun. Úřad to ve čtvrtek uvedl s odkazem na zveřejněnou Strategii financování a řízení státního dluhu na rok 2019. Letos resort počítá podle aktualizace strategie z června s 351,3 miliardy korun na financování státního dluhu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Ministerstvo financí chystá plánované výdaje pokrýt především emisemi státních dluhopisů s delší dobou splatnosti. Emise střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů na domácím trhu by tak měla letos činit minimálně 150 miliard korun. Resort nevylučuje také vydání dluhopisů v cizí měně v případě výhodných podmínek na trhu a potřeby financování v cizích měnách.

Ze záměru MF je vidět snaha si na delší dobu zajistit příznivou sazbu, a tedy i predikovatelné náklady, řekl investiční stratég společnosti Starteepo Dušan Jilčík. Z faktu, že ministerstvo uvažuje i o emisích svých dluhopisů v cizí měně, je podle něj patrné, že se počítá s postupným posilováním české koruny. To by v dalších letech zlevňovalo splátky českého státu. „Období levných peněz je pryč a s dalším náznakem zvýšení základní úrokové sazby ze strany ČNB se každý dobrý hospodář zamýšlí nad tím, jak ještě nejvíce využít současných, ještě pořád příznivých podmínek,“ dodal.

Sněmovna schválila rozpočet na příští rok. Počítá se schodkem 40 miliard

Číst článek

V rámci financování počítají finance příští rok mimo jiné se schodkem státního rozpočtu 40 miliard korun, splátkou tří emisí dluhopisů za 238,1 miliardy Kč nebo splátkou dvou emisí spořicích státních dluhopisů za 2,7 miliardy korun. Úřad chce zapojit do financování i volné peníze ze souhrnných účtů státní pokladny.

V roce 2020 bude resort podle materiálu potřebovat 271,4 miliardy korun. To je o 12,4 miliardy Kč méně, než plánovalo MF ve strategii pro letošní rok. V roce 2021 pak potřebu financování ministerstva financí prozatím vyčíslilo na 240,6 miliardy korun.

Podíl na HDP pod 30 procent

Očekávané výdaje na obsluhu státního dluhu by měly v příštím roce stoupnout. Resort očekává příští rok čisté úrokové výdaje 45,8 miliardy korun, zatímco letos hlásí skutečné výdaje za 40,6 miliardy korun.

Samotný podíl státního dluhu na hrubém domácím produktu by měl letos klesnout na 30,7 procenta HDP a v příštím roce na 29,9 procenta HDP. Loni byl 32,2 procenta HDP. „Ačkoliv byl pro rok 2019 v rámci zákona o státním rozpočtu uveden nárůst absolutní hodnoty státního dluhu přibližně o výši rozpočtovaného schodku státního rozpočtu, trend poklesu podílu státního dluhu vůči HDP zůstává zachován,“ uvádí materiál.

Dobrý rozpočet pro konec světa, kritizuje opozice plánovaný schodek

Číst článek

Úřad ve čtvrtek také připomněl, že zahájil prodej šestiletých státních dluhopisů určených pouze pro fyzické osoby. Výnos dluhopisů nebude pravidelně vyplácen, ale bude reinvestován jednou ročně do stejné emise dluhopisů. Průměrný roční výnos emise bude 2,07 procenta před zdaněním.

‚Pružná reakce‘

V rámci jednotlivých upisovacích období, která na sebe navazují, si mohou zájemci pořídit dluhopisy v minimální hodnotě 1000 Kč a maximální hodnotě milion korun. Objem emisí není předem stanoven, pouze období, kdy si je možné dluhopisy objednat. Dluhopisy jsou prodávány nepřetržitě každý den přes internetovou aplikaci pssd.sporicidluhopisycr.cz.

Ministerstvo financí dále upozornilo, že si ponechává možnost pružné reakce na vývoj na finančních trzích. Proto v červnu 2019 zveřejní aktualizaci Strategii financování a řízení státního dluhu České republiky. Úřad také nevyloučil možné čtvrtletní aktualizace materiálu.

Resort v říjnu uvedl, že ke konci letošního roku státní dluh klesne na 1,624 bilionu Kč. Ke konci roku 2017 byl státní dluh 1,625 bilionu korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme