Ministerstvo financí zdaní výnosy z nové emise spořicích dluhopisů

Nové spořicí státní dluhopisy představí dnes ministerstvo financí. Určené budou občanům, městům, nadacím i neziskovým organizacím. Výnosy z nich na rozdíl od předchozích emisí budou ale jejich majitelé muset zdanit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Miroslav Kalousek představil podzimní emisi spořicích státních dluhopisů | Foto: ČTK

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) počítá s tím, že stát nabídne cenné papíry v hodnotě okolo dvaceti miliard korun. S informací přišel deník Právo.

Výnosy se budou danit podle novely zákona o daních z příjmů. Z tohoto důvodu by měla čtvrtá emise nabídnout vyšší úroky.

„Z důvodu změn v zákoně změn o daních z příjmu odpadá daňové zvýhodnění, které se týkalo výnosů ze spořicích dluhopisů ještě při loňské a předloňské emisi. Reálný výnos se tak ministerstvo pokusí dohnat právě zvýšením úroků,“ vysvětlil důvod změny analytik společnosti Next Finance Jiří Cihlář.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyplatí se státní spořící dluhopisy i po jejich zdanění? Radiožurnál se ptal analytika Jiřího Cihláře

Přesný objem, v jakém budou nové cenné papíry vydané a kdy se začnou prodávat, sdělí ministerstvo financí dnes.

V předchozích třech vlnách si státní dluhopisy za více než 55 miliard korun koupilo 68 tisíc lidí a 270 institucí.

Cihlář očekává zájem i tentokrát. „Poslední emise ukázala, že mnoho lidí i institucí v současné nejisté době rezignuje na vyšší výnos, a sází proto na relativně bezpečné státní dluhopisy. Předpokládám proto, že poptávka výrazněji klesat nebude,“ míní analytik.

Martin Hromádka, Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme