Ministerstvo financí zvýšilo odhad růstu ekonomiky

Česká ekonomika poroste rychleji, než se očekávalo. Letos podle nové prognózy ministerstva financí hrubý domácí produkt vzroste o 4,8 procenta místo původně očekávaných čtyř procent. Příští rok ekonomický růst sice zpomalí, i tak si ale udrží tempo kolem 4,4 procenta. Zrychlení tempa lze proti dřívějším odhadům čekat i v letech 2007 a 2008.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny, česká měna | Foto: Jan Rosenauer

Podle mluvčího ministerstva financí Marka Zemana ekonomický růst letos podpoří hlavně zahraniční obchod.

"Růst spotřebitelských cen zůstane pravděpodobně mírný, odhadujeme průměrnou inflaci okolo 1,9 procenta v letošním a 2,5 procent v roce příštím," uvedl Zeman.

Pokračovat by měl díky dobrému vývoji ekonomiky i růst zaměstnanosti - letos i příští rok až o procento. Míra nezaměstnanosti by tak mohla v roce 2006 klesnout pod hranici 7,5 procenta. V září přitom práci hledalo více než 503.000 lidí, tedy přibližně 8,8 procenta.

Zpomalení tempa růstu HDP na 4,4 procenta příští rok způsobí odeznění jednorázových efektů spojených se vstupem do EU. Podílet se bude i vliv nynějších vysokých cen ropy, uvedlo ministerstvo. V obou letech by se také měla mírně snižovat spotřeba vlády.

Ve čtvrtek Česká národní banka zveřejnila vlastní odhady, které byly pro letošek také vyšší než původně očekávaná data. Pro letošní rok centrální banka čeká hospodářský růst o 4,6 až 5,1 procenta. Odhad růstu HDP na příští rok ČNB naopak mírně snížila. Hospodářství by mělo vzrůst o 3,2 až 4,7 procenta, zatímco v červencové prognóze očekávala růst o 3,3 až 5,1 procenta.

U inflace ČNB čeká, že v horizontu jednoho roku by měla činit 3,0 až 4,4 procenta. V předchozí červencové prognóze banka odhadovala růst cen o 2,1 až 3,5 procenta.

Martin Hromádka, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme