Vláda přerušila debatu o personálních změnách na ministerstvech. Zaniknout by mělo téměř 770 míst

Debatu nad personálními změnami na ministerstvech od 1. ledna ve středu vláda přerušila. Počet míst ve státní správě by se měl podle návrhu ministerstva vnitra od počátku příštího roku meziročně snížit o 769 míst. Na ministerstvech by se měly zrušit nejen řadové úřednické pozice, ale i některá vedoucí místa. O přerušení jednání o změnách informoval tiskový odbor úřadu vlády.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo vnitra (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Jak v úterý informoval Radiožurnál a server iROZHLAS.cz, od nového roku by mohlo zaniknout několik stovek míst. Už teď je jasné, že kromě řady úředníků skončí také někteří odborní náměstci, vedoucí či ředitelé odborů.

Zrušíme stovky míst, plánují ministerstva. Z úřadů mají zmizet kanceláře odborných náměstků či ředitelů odborů

Číst článek

Například ministerstvo spravedlnosti chystá zrušit 65 míst, ministerstvo průmyslu 51, ministerstvo pro místní rozvoj 47, ministerstvo obrany 44, ministerstvo práce 35, ministerstvo životního prostředí dvě a ministerstvo kultury tři. Na ministerstvu dopravy zanikne 40 míst, řekl před jednáním kabinetu šéf resortu Dan Ťok (za ANO).

Ministr obrany Lubomír Metnar za hnutí ANO v této souvislosti na twitteru psal o zemětřesení 1. stupně Richterovy škály.

Dnešní Právo píše o možných změnách struktury ministerstva od ledna 2019. Použilo titulek o personálním zemětřesení. Ten je hodně přehnaný. Pokud zemětřesení, tak pouze 1. stupně Richterovy škály.

08:07 – 01. 11. 2018

1 5

Od ledna by ve státní správě mělo být celkem 77 812 tabulkových míst. Vychází to z tabulky systemizovaných míst, kterou na facebooku zveřejnil Hlídač státu.

Na platy úředníků by se v příštím roce mělo podle návrhu vydat 34,34 miliardy korun, což je o zhruba 1,42 miliardy více než letos.

Podle služebního zákona smí kabinet tak rozsáhlé změny provádět jen k 1. lednu. Od roku 2015 počet míst ve státní správě každoročně stoupal. Za čtyři roky vzrostl podle zprávy ministerstva vnitra zhruba o 3200. Letos v lednu tak bylo v resortech a ústředních správních úřadech přes 78.500 systemizovaných míst. Plánované snížení o zhruba 770 míst však neznamená, že stejný počet lidí službu opustí, protože řada pozic je neobsazená.

Konec Benedy

Ve středu také informoval web Ekonomický deník, že státní tajemník na ministerstvu zdravotnictví Ivo Beneda rezignuje ke konci listopadu na funkci. Žádost o své odvolání poslal Beneda minulý týden náměstkovi ministra vnitra pro státní službu Josefu Postráneckému, který ji předal vládě. 

Na Benedovo působení na ministerstvu zdravotnictví si dlouhodobě stěžuje šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO). Beneda podle něj nese odpovědnost za špatnou personální situaci na úřadu. Nyní ministerstvu chybí asi čtvrtina zaměstnanců z 550. Před rokem to bylo kolem třetiny. Ministr před časem podal na Benedu kárný podnět náměstkovi pro státní službu Postráneckému.

Na Benedovo působení si stěžovali i Vojtěchovi předchůdci ve vedení ministerstva Miloslav Ludvík a Svatopluk Němeček (oba ČSSD), uvádí Ekonomický deník. Benedu kritizoval i premiér Andrej Babiš (ANO). Kromě toho, že se opakovaně nedařilo naplňovat personální stavy ministerstva zdravotnictví, vadilo politikům na Benedovi podle Ekonomického deníku i to, že údajně vypisoval výběrová řízení na klíčová úřednická místa bez součinnosti s ministry.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme