Ministerstvo plánuje návrat k hrubé mzdě. Daně to prý nezvýší

Ze superhrubé mzdy přechod na hrubou, konec daňového zvýhodnění některých benefitů, například stravenek, nebo zavedení jednoho inkasního místa, to je jen část ze změn, které zavede daňová reforma. Tu připravilo ministerstvo financí a dnes ji projednají ministři. Ti přitom nejsou v postoji ke zjednodušení daňového systému jednotní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas přichází na jednání vlády

Premiér Petr Nečas přichází na jednání vlády | Foto: Tomáš Adamec

ODS i TOP 09 se ve většině bodů shodují. Nejmenší koaliční partner, Věci veřejné, ale má výhrady například k rušení daňového zvýhodnění některých zaměstnaneckých benefitů - třeba stravenek.

Přehrát

00:00 / 00:00

1. náměstek ministra financí Ladislav Minčič v Ranním interview Radiožurnálu.

Reforma daní má náš daňový systém hlavě zpřehlednit a zjednodušit. Ministr průmyslu a obchodu za ODS Martin Kocourek čeká na vládě o návrzích diskuzi, neví ale, proč by se měli s koaličními partnery vracet k tématům, která už jednou řešili:

„Určitě jednání o celé daňové soustavě na vládě musí proběhnout. Nicméně mnoho věcí již bylo předjednáno a možná budeme velmi litovat toho, že jsme ztráceli čas, pokud Věci veřejné znovu otevřou otázky, které již prodiskutovány byly. Ať už jde o přechod na hrubou mzdu nebo otázku stravenek.“

Zjednodušení systému

Daňová reforma by měla zrušit daňové zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů nebo obnovit hrubou mzdu - místo současné superhrubé. Sazba daně by se ze současných patnácti procent ze superhrubé mzdy zvýšila na devatenáct z hrubé mzdy. Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka tento krok daňový systém zjednoduší:

„My jsme s přechodem na takzvanou hrubou mzdu spokojeni, protože pro nás to bylo řešení směrem ke zjednodušení, které jsme od počátku navrhovali. Jsme velice rádi, že ministerstvo financí akceptovalo pozici ODS a navrhuje přejít na hrubou mzdu.“

1. náměstek ministra financí Ladislav Minčič ubezpečil, že změna nepřinese zvýšení daně. „Jde o to, že přechod od superhrubé mzdy k hrubé mzdě mění daňový základ, proto skok z 15 na 19 procent neznamená zvýšení daně,“ vysvětlil Minčič.

Finanční úřad, daňové přiznání, daně | Foto: Filip Jandourek

Upozornil, že v této podobě se to ale týká jen zaměstnanců. „Pokud jde o osoby samostatně výdělečně činné, tam je rozumné vnímat balíček jako celek, společně i s pojistnými odvody. Ty se jim snižují, takže v úhrnu celková zátěž ani této skupiny nevzrůstá,“ řekl Minčič.

Tento krok vítá opoziční sociální demokracie - konkrétně Jan Mládek: „Přechod ze superhrubé na hrubou mzdu vítáme, akorát by měla být doprovázena hlubokou omluvou panů Nečase a Kalouska, protože oni ten nesmysl v předchozí Topolánkové vládě zaváděli.“

Jan Mládek ale současně kritizuje zavedení daňových odpočtů místo zvýhodnění benefitů: „Zaměstnanci na tom prodělají, a především nízkopříjmové skupiny, které nebudou mít od čeho si slevu na dani odečíst. Čili budou biti dvojnásobně.“

Václava Marešová, Jan Piroch, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme