Ministerstvo práce žádá vládu o 3,65 miliard na výplatu podpor v nezaměstnanosti

Ministerstvo práce žádá o posílení svého rozpočtu kvůli vyšším výdajům na podpory v nezaměstnanosti. Požaduje z vládní rozpočtové rezervy 3,65 miliardy korun. V pondělí by to měla projednat vláda. Loni na podporách resort vyplatil 8,11 miliardy korun. Letos na ně má ve svém schváleném rozpočtu 7,6 miliardy. Z toho k 20. srpnu vydal už 7,04 miliardy, tedy 93 procent letošní sumy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo práce a sociálních věcí | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Na základě dosavadního vývoje čerpání lze očekávat, že výdaje na podpory v nezaměstnanosti dosáhnou za rok 2020 výše 12 miliard korun a současná výše disponibilních prostředků vystačí do začátku září,“ uvedlo ministerstvo v žádosti. Spočítalo, že mu do konce roku bude chybět celkem 4,4 miliardy korun. Navrhuje z vládní rezervy po jednání s ministerstvem financí přesunout 3,65 miliardy. Zbývajících 750 milionů plánuje vzít z úspor na dávkách v hmotné nouzi a pro postižené.

Nezaměstnaných bylo v srpnu v Česku nejvíc za poslední tři roky. Práci nemělo přes 279 tisíc lidí

Číst článek

Nižší sumu na podpory v nezaměstnanosti v ministerském rozpočtu už před krizí kritizovali někteří experti na sociální politiku. Poukazovali na to, že ekonomika zpomaluje a nezaměstnaných může přibýt, takže částka nebude letos stačit.

Podle plánu ministerstva by úspora výdajů na dávky v hmotné nouzi mohla činit 450 milionů korun. Letos na ně má resort v rozpočtu 5,35 miliardy. Na sedm měsíců mu stačila polovina částky, vydal 2,66 miliardy. Stejné je to i u dávek pro lidi se zdravotním postižením. Na ně je v tomto roce k dispozici 3,1 miliardy korun. Za sedm měsíců se vyplatilo 1,5 miliardy. Podle ministerstva se tak dá využít 300 milionů na podpory v nezaměstnanosti.

Ministerstvo žádost o peníze zdůvodnilo vyšším počtem nezaměstnaných kvůli dopadům koronavirové epidemie i vyššími podporami, které se vypočítávají z výdělků. Mzdy a platy v lednu před krizí rostly. V prvním pololetí tak nezaměstnaný dostával v průměru podporu 8379 korun, tedy o 704 korun vyšší než před rokem. Na konci června podpora činila 8742 korun - meziročně o 731 korun víc. Podporu měsíčně pobíralo v průměru 93 400 lidí bez místa, což je o 9500 víc než před rokem. Za prvních šest měsíců úřady práce vyplatily o 1,26 miliardy korun víc než loni.

V podkladech pro vládu ministerstvo uvedlo, že v prvním pololetí bylo v Česku měsíčně v průměru 241 tisíc nezaměstnaných. To je meziročně na měsíc o 18 100 víc. Průměrná měsíční míra nezaměstnanosti se v prvním půlroce zvedla z 2,9 na 3,2 procenta. Podle ministerstva se nezaměstnanost zvyšovala mírně díky vládním opatřením, jako je kurzarbeitový program Antivirus. V září a říjnu předpokládají autoři vyšší nárůst.

Letos v prvním pololetí se nechalo zaevidovat celkem 252 600 lidí bez práce. To je o 26 700 víc než za stejné období loni. Z evidence se vyřadilo 198 500 osob, tedy o 63 200 méně než v prvním půlroce minulého roku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme