Ministerstvo pro místní rozvoj nevedlo správné účetnictví. Kontroloři odhalili nesrovnalosti za 8 miliard

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil údaje závěrečného účtu, vedení účetnictví a sestavování účetní závěrky ministerstva pro místní rozvoj za rok 2016. Kontroloři zjistili, že resort nevedl „správné, úplné a průkazné účetnictví“. Odhalili nesprávnosti za osm miliard korun, informuje úřad na svém webu. Za zavádějící závěry považuje bývalá ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).

Praha (Aktualizováno: 16:52 22. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo pro místní rozvoj | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Největší nesrovnalosti našli kontroloři v přehledu o peněžních tocích, kdy ministerstvo „vykázalo zvýšení stavu peněžních prostředků o 3,5 miliardy korun, i když ve skutečnosti došlo k jejich snížení o dvě miliardy korun“, informuje úřad.

Náklady na mýtný systém jsou vysoké. Spolkly téměř třetinu z vybraných peněz, tvrdí kontrolní úřad

Číst článek

Ministerstvo pro místní rozvoj také mělo špatně odhadnout podíly na zisku akciové společnosti, nevykázalo veškeré finanční prostředky, ani pohledávky za nevratné příspěvky a půjčky. Další chyby našli kontroloři v transferech.

Nejvyšší kontrolní úřad odhalil také nesrovnalosti v údajích, ze kterých vychází hodnocení úspěšnosti státního rozpočtu, a to ve výši sedm miliard korun. „Ty vznikly zejména kvůli chybnému zatřídění dotací poskytovaných příjemcům v České republice. Ministerstvo pro místní rozvoj je totiž několik účetních období vykazuje nesprávně jako výdaje na mezinárodní spolupráci,“ informuje úřad na svých stránkách.

Podle ministerstva je z nálezu Nejvyššího kontrolního úřadu zcela evidentní, že vychází z odlišného odborného názoru. „Ministerstvo pro místní rozvoj tyto své postupy konzultovalo a konzultuje s ministerstvem financí, které je odborných gestorem a metodikem v oblasti účtování vybraných účetních jednotek," uvedl v reakci pro ČTK mluvčí ministerstva Vilém Frček. Některé nesprávnosti ze závěru kontroly byly především formálního charakteru, z kontroly nevyplynula žádná sankce, dodal.

Zavádějící a vyplývající z odlišného odborného názoru jsou závěry kontroly podle bývalé ministryně Šlechtové, která úřad v prověřovaném období vedla. „Po mém nástupu na MMR jsme postupovali vždy maximálně transparentně a vše dělali po konzultacích s ministerstvem financí,“ uvedla. Vybrala také nového ředitele příslušného odboru rozpočtu. „Jeho nástupkyně dostala jasný úkol uvést vše do souladu,“ doplnila Šlechtová.

Kontroloři také zjistili, že resort dlouhodobě neodvádí do státního rozpočtu finanční prostředky, které mají být součástí příjmu státního rozpočtu. „Namísto toho je ponechává na zvláštních bankovních účtech mimo rozpočet. Porušuje tím rozpočtová pravidla. K 31. prosinci 2016 šlo celkem o 13,7 milionu korun,“ odhalil Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo pro místní rozvoj také neodstranilo ani polovinu nedostatků odhalených během minulé kontroly, které nařídila vláda. Úředníci ale přesto nahlásili ministryni, že „postupovali podle usnesení vlády a všechna opatření proběhla tak, jak měla,“ konstatuje na závěr Nejvyšší kontrolní úřad.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme