Ministerstvo průmyslu chce snížit platby odběratelů elektřiny na obnovitelné zdroje

Odběratelé elektřiny by příští rok měli platit méně na podporu obnovitelných zdrojů. Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje návrh zákona, který by platby snížil o zhruba o 50 korun za megawatt hodinu. Rozdíl by se měl doplácet ze státního rozpočtu. Návrh projedná vláda na svém čtvrtečním zasedání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ekologické energie (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Podle analytika Michala Švába ze společnosti ENA by opatření mělo příznivý dopad na průmyslové podniky.

„Stávající konstrukce cen elektřiny, která obsahuje distribuční složku, složku vlastní elektřiny a kromě jiného také podporu obnovitelných zdrojů, zatěžuje podniky velmi. Snížení o 50 korun za megawatt hodinu by znamenalo snížení o devět procent, a to by u tak velkých podniků jako Vítkovické železárny znamenalo úsporu 25 milionů korun ročně,“ myslí si Šváb.

Na rozpočtech domácností by snížení ceny elektřiny příliš znatelné nebylo. „Domácnosti to vnímají spíše nikoli v korunách za megawatt hodinu, ale v korunách za kilowatt hodinu, a to zde činí zhruba pět haléřů,“ říká analytik Michal Šváb.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik Michal Šváb ze společnosti ENA ve Stalo se dnes okomentoval návrh ministerstva průmyslu na snížení příspěvku odběratelů elektřiny na obnovitelné zdroje

„Závazek, který vzniknul přijetím velmi sporného zákona o podpoře obnovitelných zdrojů, nás všechny stojí ročně 44 miliard korun. Část platí přímo spotřebitelé elektřiny, což je právě ten poplatek, který dnes je 583 korun a který by se tedy měl snížit,“ vysvětluje Šváb.

Návrh zákona počítá se zastavením podpory pro nově připojované obnovitelné zdroje s určitými výjimkami od 1. ledna 2014. Podle Michala Švába ze společnosti ENA to není v rozporu s mezinárodními závazky České republiky k podpoře obnovitelných zdrojů.

„Ten závazek je dobrovolný, to znamená, že není právně vymahatelný. V době před hospodářskou krizí, někdy v letech 2002 až 2004, Česká republika řekla: Ano, chceme mít tento podíl obnovitelných zdrojů,“ říká Šváb a dodává:

„A nyní si musíme říci: Ano, ale něco to stojí a v okamžiku, kdy ekonomika několik čtvrtletí po sobě neroste, naopak klesá, není možné dále podporovat obnovitelné zdroje. Je to poměrně racionální rozhodnutí.“

Jan Richter, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme