Ministerstvo průmyslu uvažuje o rozšíření těžby uranu

Česká vláda, narozdíl od vlád v některých jiných evropských zemích, ani po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima nezakolísala v rozhodnutí dále využívat energii z jádra. Nemění se ani plány na rozšíření Temelína. Pokud jde o palivo, Česká republika ho dováží, i když má vlastní zásoby uranu. Těžba uranu totiž není bez rizik a je zátěží pro životní prostředí. Přesto ministerstvo průmyslu uvažuje o rozšíření těžby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uranová ruda smolinec, která se původně těžila v dole Svornost, byla využívána k výrobě uranových barev | Foto: Léčebné lázně Jáchymov

„Tato úvaha je součástí aktualizace Státní energetické koncepce, která se dívá do roku 2030 svou strategií a do roku 2050 svou vizí. My budoucím generacím sdělujeme, že zásoby uranu zde jsou a za jistých okolností by bylo možné je využít,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek z ODS.

Potvrdil, že hlavním důvodem je snížení závislosti České republiky na dovozu surovin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Diskuse o případném rozšíření těžby uranu v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

„Pokud budeme počítat s jadernou energetikou jako s jedním z pilířů naší energetiky, tak potom se musíme podívat i po zásobách uranu, které jsou k jejich provozu nutné,“ uvedl Martin Kocourek.

Těžba ovšem musí být podle jeho slov výhodná a musí být prováděna technologií, která bude šetrná jak k životnímu prostředí, tak k člověku. Takovou technologii ovšem zatím nemáme.

Předseda výboru občanského sdružení Naše Podještědí Josef Jadrný je kategoricky proti těžbě uranu. Většina významných ložisek uranu se přitom nachází právě v Libereckém kraji.

„My se potýkáme se sanacemi, které budou trvat možná dvacet, možná čtyřicet, možná padesát let. Budou nás stát nemalé peníze a v této situaci, když ani neumíme asanovat, rozjíždět novou těžbu v chráněné oblasti, kde čerpáme vodu pro celý Liberec a Jablonec, je ta míra rizika obrovská,“ řekl Josef Jadrný.

Dodal, že uran byl strategickou surovinou 60. až 80. let minulého století a jeho význam nyní klesá.

„Za nějakých dvacet třicet let už bude uran naprosto nezajímavá technologie,“ domnívá se Josef Jadrný.

Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme