Ministerstvo zahraničních věcí už zřejmě nebude spravovat zámek Štiřín

Zámek Štiřín možná změní majitele. Ministerstvo zahraničních věcí ho chce nabídnout ostatním resortům a dalším státním institucím. Nemá totiž peníze na jeho údržbu, za kterou ročně platí zhruba osm milionů korun. To je částka, která padne na provoz jedné ambasády. Pokud ministerstva o Štiřín nebudou mít zájem, zváží resort prodej zámku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámek Štiřín | Foto: Archiv Českého rozhlasu

Proti prodeji zámku se ale postavil odvolaný ředitel Štiřína Václav Hrubý. Podle něj totiž hrozí, že ministerstvo zahraničních věcí prodá zámek pod cenou.

„Současná hodnota zámeckého areálu včetně parku je přibližně tři až tři a půl miliardy korun a historická hodnota nevyčíslitelná,“ tvrdí Hrubý a dodává:

„To je důvod, proč částka, která byla zveřejněna, je pro mě nepřijatelná. A vím, že také pro stát nevýhodná. Ta částka byla uvedena ve výši 329 milionů korun. To byla první informace, nyní se objevila informace, že by částka mohla dosáhnout jedné miliardy korun.“

Ministerstvo prodej popírá

Vrchní ředitel logistiky ministerstva zahraničních věcí Tomáš Kryl ale popírá, že by ministerstvo zámek nyní prodávalo. Podle něj to úřadu nedovoluje ani zákon. Kryl tvrdí, že ministerstvo ho musí nejdřív nabídnout ostatním institucím - což by mohlo být do začátku prázdnin.

„Pokud žádný se státních subjektů neprojeví o zámek zájem, tak potom je zpracován zcela regulérně materiál do vlády, která může odsouhlasit nepotřebnost majetku pro stát. A v takovém případě bychom mohli přistoupit k prodeji. A nebo také vláda může rozhodnout, že i když o to nikdo neprojevil zájem, Štiřín zůstane státní,“ říká Kryl.

Takovou informaci podle něj dostávají zahraniční i čeští zájemci o Štiřín. Kryl také popřel, že by resort měl nějaký aktuální posudek o ceně. Ten poslední je prý z roku 2009 a ministerstvo ho nepovažuje za směrodatný.

zámek Štiřín | Foto: vláda

Ministerstvo zahraničí Štiřín využívá minimálně. Je pro něj prý praktičtější a levnější pořádat recepce a konference přímo v Černínském paláci. Odvolaný ředitel zámku Václav Hrubý si ale myslí, že ministerstvo na Štiříně nepořádá akce schválně, což souvisí se záměrem ho prodat.

Radiožurnál oslovil výkonného ředitele realitní společnosti Remax Miroslava Heraina, aby pro něj ohodnotil cenu zámku. Herain tvrdí, že při ocenění Štiřína je potřeba použít hned několik metod. K Zámku totiž patří zahrada s historickými stromy, golfové hřiště anebo wellness centrum.

„Když se podívám na informace, které kolem zámku Štiřín probíhaly a objevují se jako veřejně dostupné, tak podle mě posudek z roku 2009 neodpovídá a v současné době těm tržním možnostem naopak neodpovídá ani účetní odpisový zůstatek,“ mysli si Harain a doplňuje:

„Domnívám se, že hodnota, která byla indikována mezi jednou a půl až dvěmi a půl miliardami, může být tou, kterou bude ochoten někdo zaplatit.“

Miroslav Herain odhaduje, že samotný prodej zámku může trvat minimálně jeden rok, tolik totiž zabere jen příprava dokumentace a marketingové strategie. Herain také vidí jako reálnou možnost, že by se Štiřín neprodával jako celek, ale že by se rozdělil na několik samostatných částí.

Martina Spěváčková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme