Ministerstvo zemědělství chystá pomoc pro farmáře postižené suchem
Rekordní teploty, které zasáhly Česko, nepředstavují pouze nápor na náš organismus. Dokreslují taky to, s čím se letos musejí vyrovnávat zdejší zemědělci. Letošní sucha se můžou dost vážně odrazit na nynější sklizni obilí i jiných plodin. Ztráty chce pěstitelům pomoci kompenzovat ministerstvo zemědělství.
„Nejedná se o žádné kompenzace, či dotace. Jedná se o možnost vyjití vstříc v některých záležitostech, ve kterých mají konkrétní farmáři, sedláci nebo zemědělsky hospodařící družstva a podniky vztah ke státu. Ať už je to k Pozemkovému fondu, kde jsme schopni splátky, které třeba vůči fondu mají, rozložit tak, aby nemuseli splácet v letošním roce,“ vysvětluje ministr zemědělství Petr Bendl.
„Jsme si vědomi toho, že někteří zemědělci mají problémy se splácením úvěru vzhledem k tomu, že neúroda byla v některých lokalitách opravdu veliká. Proto se snažíme zprostředkovat bankám informaci, že to jsou opravdu ti postižení. Snažíme se také zprostředkovat diskuzi mezi bankovní asociací, konkrétními bankami a těmi farmáři, kterých se to týká,“ pokračuje Bendl.
O formě pomoci zemědělcům mluvil ministr zemědělství Petr Bendl. O tématu hovořil i Josef Stehlík, předseda Asociace soukromého zemědělství
Podle něj jsou tu ještě další dvě formy pomoci zemědělcům: „Už po 16. říjnu jsme schopni začít vyplácet výjimečné zálohy plateb na plochu. Jde o deset miliard korun. Pak je možné jednat i se státními a hmotnými rezervami o zápůjčce krmného obilí. Tam, kde farmáři sklízejí úrodu za účelem toho, aby živili zvířata, a zároveň úrodu nemají, se dostávají do opravdu vážných problémů.“
Josef Stehlík, předseda Asociace soukromého zemědělství, se domnívá, že určitá forma pomoci ze strany státu bude pro zemědělce postižené nejdříve mrazy a nyní neúrodou a suchem velmi důležitá.
Podle Stehlíka jsou výnosy například na jihu Moravy asi čtyřicetiprocentní v porovnání s běžnou produkcí. Neúroda se týká především obilnin a olejnin.
O špatných výsledcích letošní sklizně mluvili na Rádiu Česko Jan Veleba, prezident Agrární komory ČR a Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu České republiky
„V rámci celé republiky může být pokles sklizně až o 20 procent. Letos poprvé jsme svědky obrovské diferenciace, kdy jsou výnosy od jedné tuny až po devět tun z hektaru,“ říká Jan Veleba, prezident Agrární komory ČR.
Veleba se na soubor opatření, která chystá ministerstvo zemědělství, dívá pozitivně, i když některé mezery podle něj plán má:
„Ti, kteří jsou postižení a mají chov hospodářských zvířat, nemají krmení a nemají peníze. Proto je velmi významným opatřením dřívější výplata záloh na platby na plochu. Důležitá je i pomoc ze státních hmotných rezerv. My bychom však rádi viděli ne zápůjčky obilí, ale prodej za skladové ceny. Protože zápůjčky se musejí vrátit a z čeho se mají vrátit, když letos úroda není a nikdo nám nemůže zaručit, že příští rok bude.“
Podle Veleby může být letošní sucho pro některé zemědělce dokonce likvidační. Například na jihu Moravy se podle mého názoru jedná o přírodní katastrofu. Výnosy jedné tuny z hektaru opravdu nemají pamětníky, možná jedině z roku 1947.
„Je třeba vnímat, že i možnosti ministerstva zemědělství jsou omezené, protože zemědělství patří pod společnou zemědělskou politiku a jakákoliv pomoc, byť se jedná o takovouto katastrofální situaci, podléhá schvalování Evropské komise. A to je proces na tři čtvrtě roku. Situace je tedy složitá,“ uvádí Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu České republiky.