Ministerstvo zemědělství porušilo zákon o registru smluv i rozpočtová pravidla, zjistil NKÚ

Ministerstvo zemědělství nemělo v závěrečném účtu za loňský rok významné nedostatky, zjištěné účetní nesprávnosti opravilo už při kontrole. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), oznámila v pondělí jeho mluvčí Jana Gabrielová.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Podle zjištění NKÚ ale ministerstvo loni porušilo rozpočtová pravidla a zákon o registru smluv. Ve stanovené lhůtě neodvádělo do státního rozpočtu veškeré peníze, které mají být jeho příjmem, a v registru smluv nezveřejnilo všechny smlouvy, které podléhají této povinnosti.

Úspory energie? Pomalé čerpání dotací, dlouhé schvalování projektů a cíle v nedohlednu, píšou kontroloři

Číst článek

Kontroloři prověřili vedle závěrečného účtu ministerstva zemědělství jeho účetnictví a sestavení účetní závěrky za rok 2017. Zaměřili se také na údaje, které ministerstvo loni předkládalo pro hodnocení plnění státního rozpočtu a z nichž se sestavuje finanční výkaz.

Pracovníci NKÚ sice v průběhu kontroly odhalili účetní nesprávnosti za 1,6 miliardy, ministerstvo je ale ihned opravilo. Týkalo se to hlavně opravy účtování finančních korekcí, údajů v přehledu o peněžních tocích nebo ocenění podmíněného závazku ze soudního sporu. „Účetní závěrka MZe za rok 2017 tak podle názoru NKÚ podává věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví,“ došli k závěru kontroloři. Podle nich významné nesprávnosti neobsahoval ani finanční výkaz ministerstva za loňský rok.

Chyby za 100 milionů

Ministerstvo ale během kontroly opravilo chyby za více než 100 milionů korun, které kontroloři zjistili v údajích ohledně plnění státního rozpočtu. Podle mluvčí se oprava týkala roztřídění výdajů na členské příspěvky mezinárodním organizacím a výdajů na transfery poskytnuté dobrovolným svazkům obcí.

Kontroloři také prověřovali, jak se ministerstvo vypořádalo s nápravou chyb, které zjistili v předchozí době, a podle nich ministerstvo k většině nedostatků přijalo nápravná opatření. „Jeden z přetrvávajících nedostatků spočíval v tom, že MZe neodvádělo ve stanovených lhůtách do státního rozpočtu veškeré peněžní prostředky, které mají být příjmem státního rozpočtu. Za rok 2017 šlo o více než pět a půl milionu korun,“ uvedla mluvčí.

Podle ní ministerstvo také nezveřejnilo v registru smluv všechny nutné smlouvy. „Protože na tyto nezveřejněné smlouvy následně přijímalo plnění, za které platilo, porušilo kromě zákona o registru smluv i rozpočtová pravidla,“ dodala mluvčí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme